425 lat temu powstała Biblioteka Gdańska. To druga najstarsza publiczna książnica na obszarze dzisiejszej Polski po Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W katalogu instytucji znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych.
Od piątku w Muzeum Gdańska i Bibliotece Gdańskiej PAN można oglądać wystawy „Niechciany kompromis” przygotowane z okazji 100-lecia powstania Wolnego Miasta Gdańska. Ekspozycje pokazują historię tego państwa-miasta oraz codzienne życie jego mieszkańców.
50 tysięcy euro, które Gdańsk otrzymał w ramach nagrody Księżnej Asturii, trafi do Biblioteki Gdańskiej PAN - ogłosiła w środę prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Środki zostaną przeznaczone na modernizację tej instytucji. Dzięki temu na parterze budynku powstanie nowoczesna przestrzeń informacyjna.
Kilkadziesiąt eksponatów - książki, czasopisma, wycinki prasowe i zdjęcia - zgromadzono na otwartej we wtorek w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawie, zorganizowanej dla uczczenia 50. rocznicy samotnego rejsu dookoła świata Leonida Teligi.
Wystawę prezentującą dokonania gdańskich medyków żyjących między XVI a XVIII wiekiem otwarto we wtorek w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ekspozycja prezentuje głównie postaci słynnych lekarzy, w tym ich wizerunki, oraz m.in. wydane przez nich dzieła.
Około 80 prac nadesłanych na 8. Gdański Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną złoży się na wystawę w Bibliotece Gdańskiej PAN. W trakcie wernisażu organizatorzy przekażą placówce 2,5 tys. prac ze wszystkich dotychczasowych edycji imprezy.
List Tadeusza Różewicza, modlitewnik należący do Marii Leszczyńskiej - żony Ludwika XV oraz przedstawiające Gdańsk grafiki Bertholda Hellingratha można obejrzeć na wystawie prezentującej najcenniejsze ubiegłoroczne nabytki Biblioteki Gdańskiej PAN.