Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Williama Shakespeare`a, pierwsza wspólna produkcja artystyczna Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie i sceny dramatycznej z Czeskiego Cieszyna, zainauguruje w piątek wieczorem 33. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”.
21 września 1914 roku z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.
Spektakle z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, adresowane do widowni w różnym wieku, zobaczą widzowie na 33. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Bez Granic". Jego organizatorzy podali, że odbędzie się on na przełomie września i października w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
Cieszyński Miejski Zarząd Dróg (MZD) wyłonił wykonawcę naprawę pomnika księcia Mieszka, założyciela tamtejszej linii Piastów. Jak poinformował, całość będzie kosztowała 330 tys. zł. Firma z Tychów będzie miała na realizację zadania dziewięć miesięcy.
Jedna firma wystartowała w przetargu na naprawę pomnika księcia Mieszka, założyciela cieszyńskiej linii Piastów. Miejski Zarząd Dróg (MZD) w Cieszynie, który szuka wykonawcy, podał w piątek, że propozycja przekroczyła kwotę, jaką na ten cel przeznaczył.
Osoby studiujące i uczące m.in. w Kirgistanie, Chinach oraz Gruzji wezmą udział w letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie. Wydarzenie po raz 34. rozpocznie się w piątek.
Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie poinformował o unieważnieniu przetargu na naprawę pomnika księcia Mieszka, założyciela tamtejszej linii Piastów. Prace mogłyby kolidować z innym projektem. Zapewniono, że ich zakres będzie zmodyfikowany, a przetarg ponownie ogłoszony.
4. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Uroczystości Ullmannowskie” ruszy we wtorek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Jego dyrektor Jana Galasova podała, że w tym roku przypada on 80 lat po śmierci w Auschwitz kompozytora Viktora Ullmanna, któremu jest poświęcony.
Pamięć 24 Polaków, straconych przez Niemców w publicznej egzekucji za działalność w ruchu oporu, uczczą w środę mieszkańcy Cieszyna. W przypadającą tego dnia 82. rocznicę kaźni odbędzie się uroczysty apel przy pomniku w parku Pod Wałką.
Po raz pierwszy na przeglądzie „Kino na Granicy”, który odbędzie się w maju w polskim i czeskim Cieszynie, organizatorzy pokażą międzynarodowe filmy z udziałem czeskich filmowców. Będzie ich dziewięć. Jak podkreślili we wtorek organizatorzy, będzie to jedyna okazja, aby obejrzeć je w Polsce.