Od 24 do 26 marca potrwa 12. Krakowski Festiwal Komiksów. Na uczestników wydarzenia m.in. będą mogli się spotkać z polskimi i zagranicznymi twórcami. „Czworo gości przyjedzie z Europy Zachodniej, a czworo - z Ukrainy” – powiedział PAP.PL Artur Wabik, współorganizator Krakowskiego Festiwalu Komiksów.
Superbohaterowie – wśród nich Melon, Funky Kowal, Tytus, Romek i A'Tomek – walka dobra ze złem, odległe galaktyki, przełomowe momenty w historii oraz dylematy społeczne – to tematyka komiksów, wystawionych w DESA Unicum pod hasłem „Komiks. Wojna Światów”.
Oryginalne kostiumy i rekwizyty ze słynnych hollywoodzkich filmów o superbohaterach, m.in. Batmanie i Supermanie, oraz ponad 300 prac graficznych znajdzie się na wystawie „Sztuka DC – Świt Superbohaterów”, która 27 września zostanie otwarta w Hali Maszyn EC1 w Łodzi.
Historię komiksu w Polsce i jego bohaterów m.in. Tytusa, Romka i A’Tomka oraz kapitana Żbika przypominają twórcy wystawy, którą można od czwartku oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nigdy wcześniej w „poważnym” muzeum w Polsce nie było takiej ekspozycji - mówił dyrektor MNK Andrzej Betlej.
Wystawa dla dzieci i dorosłych „Świat Tytusa, Romka i A’Tomka” zostanie udostępniona w sobotę w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. To monografia wszystkich komiksów narysowanych przez Henryka Jerzego Chmielewskiego, autora zwanego też Papciem Chmielem.
Piętnaście animowanych komiksów przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na podstawie rozmów z powstańcami znajdujących się w Archiwum Historii Mówionej, można zobaczyć od czwartku na wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Uznani autorzy światowego komiksu i ilustracji m.in. Jean Van Hamme oraz niemal 100 polskich twórców pojawią się na rozpoczynającym się w piątek w Łodzi jubileuszowym 25. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier.