W przeddzień 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki warszawski IPN zaprasza na dyskusję „O wykuwaniu SOLIDARNOŚCI – Waga ciężka”. Spotkanie odbędzie się 18 października o godzinie 17.00 w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy ul. Marszałkowskiej 107 w Warszawie.
Schron wybudowany w latach 60. XX wieku pod budynkiem biurowym dawnej Huty Warszawa pełni już tylko rolę muzealną. Kiedyś był samowystarczalny, zaopatrzony m.in. w olbrzymi agregat prądotwórczy i wielkie akumulatory. Poznaliśmy tajemnice podziemnych pomieszczeń.
Wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę; mam zaszczyt oddać hołd robotnikom Sierpnia '80, którzy w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy i elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych - powiedział w 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych prezydent Andrzej Duda.
40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., na terenie strajkującej Huty Warszawa ks. Jerzy Popiełuszko odprawił mszę świętą. Huta była pierwszym stołecznym zakładem pracy, który podjął (28 sierpnia) strajk solidarnościowy ze Stocznią Gdańską.
Urodził się 22 maja 1931 r. w Warszawie. Od 1950 r. pracował w Zakładach Aparatury Elektronicznej w Międzylesiu. Cztery lata później przeniósł się do Pucka. Tam pracował jako wychowawca w szkole szkutniczej. Po powrocie do Warszawy kontynuował tę pracę w zakładzie poprawczym. Pracował także w administracji osiedla mieszkaniowego Żoliborz. W 1970 r. znalazł zatrudnienie w Hucie Warszawa, gdzie spędził resztę życia zawodowego.
05.09.2010 Warszawa (PAP) Film pokazujący sierpniowe strajki 1980 roku oczami kobiet oraz musical "21", w którym udział wzięło ok. 80 wykonawców, złożyły się na widowisko "2xstrajk", które odbyło się na terenie dawnej Huty Warszawa w niedzielę.