Przyczółek czerniakowski upada. Kilku powstańców Ryszarda Białousa "Jerzego" przedostaje się do Śródmieścia. Do niewoli trafiają mjr Stanisław Łatyszonek i żołnierze 9 Pułku Piechoty 1 AWP. Niemcy mordują ok. 200 jeńców broniących Czerniakowa. Wśród ofiar jest kapelan AK ks. Józef Stanek.
Rano Niemcy atakują dwa obsadzone przez powstańców budynki na przyczółku czerniakowskim. Kpt. Ryszard Białous "Jerzy" decyduje się na ewakuację. Na wschodni brzeg Wisły docierają tylko 94 osoby. Sowieckie samoloty bombardują Dworzec Gdański i Cytadelę. Niemcy przygotowują szturm na Mokotów.
Stu akowców kpt. Ryszarda Białousa "Jerzego" i żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego pod dowództwem mjr. Stanisława Łatyszonka broni przyczółka czerniakowskiego - to dwie uszkodzone kamienice i ponad 200 m terenu. W nocy liberator z 31. Dywizjonu SAAF dokonuje ostatniego zrzutu dla powstańców.
Powstańcze dowództwo zrywa rozmowy kapitulacyjne i apeluje do marszałka ZSRS Rokossowskiego o pomoc. Żołnierze 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki docierają do wagonowni PKP na Olszynce Grochowskiej. W niemieckim nalocie w kościele przy ul. Łazienkowskiej giną setki osób.
21 września 1944 r. żołnierze AK dowodzeni przez kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego”, wraz z żołnierzami 1. Armii Wojska Polskiego, bronili niewielkiego odcinka nabrzeża Wisły na przyczółku czerniakowskim. Niemcy zamordowali ponad 112 Powstańców. Jedną z ofiar była łączniczka AK, Maria Cetys.
W nocy z 16 na 17 września 1944 r. na przyczółek czerniakowski przeprawili się kolejni żołnierze 9. Pułku Piechoty 3. Dywizji 1. Armii WP, którzy wsparli oddziały AK walczące na przyczółku. Desantu dokonano także na Marymoncie. W rzezi mieszkańców Żoliborza brali udział żołnierze 25. Dywizji Pancernej Wehrmachtu oraz własowcy.
Czerniaków w czasie Powstania Warszawskiego był dobrze broniony, chociaż Armia Krajowa cierpiała na braki w amunicji. Południową część zajmowało zgrupowanie „Kryska”, północną i środkową zajmowały bataliony „Broda 53” oraz „Czata 49”. Do sześciuset dobrze wyszkolonych i doświadczonych żołnierzy dołączyło ponadto pięciuset powstańców ze zgrupowania „Radosław”, m.in. żołnierze Kedywu i „Parasola”.
Historia Nieznana - Zapomniana zaprasza na reportaż "Przyczółek Czerniakowski 16.09.1944" dotyczący desantu Wojska Polskiego przez Wisłę w dniu 16.09.1944 roku na Przyczółek Czerniakowski.