Nie może być piękniejszego dnia dla ludzi Solidarności, niż ten dzień, w którym ich wysiłek bezkrwawej rewolucji został zwieńczony, dlatego 31 sierpnia to dzień w którym nowelizacja ustawy wejdzie w życie - mówi PAP o ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów.
Mija 37 lat od Porozumień Sierpniowych z 1980 r. - początku końca komunizmu; od dziś opozycjoniści i osoby represjonowane w PRL mogą starać się o comiesięczne i dożywotnie świadczenie w wysokości ponad 400 zł - mówi PAP Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów.
Wyznacznikiem tego, czy jesteśmy słabi czy mocni, jest potencjał Wojska Polskiego - powiedział w piątek szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk podczas wręczania medali "Pro Patria" osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci walk o niepodległość RP.
Od prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego emanował majestat Rzeczpospolitej. Uczył, że najważniejsze jest poczucie bezinteresownej służby Polsce – mówił p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jan Kasprzyk na pokazie filmu poświęconego ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie.
W Warszawie w miejscu Akcji pod Arsenałem harcerze zapalili znicze pamięci, inaugurując akcję "Światełko dla Armii Krajowej". Znicze mają zapłonąć w 150 punktach w Warszawie wytypowanych przez weteranów związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego.
"Światełko dla żołnierzy AK" i "Walentynki z Ojczyzną" to akcje społeczne, które Urząd ds. Kombatantów wspólnie z weteranami AK i harcerzami przygotował na 75-lecie Armii Krajowej. Tradycyjnie będą złożone kwiaty, m.in. przy pomniku Stefana Roweckiego "Grota".
Wśród nas żyje jeszcze ok. 15 tys. weteranów Armii Krajowej, którzy uczą nas bezinteresownej służby niepodległej Rzeczypospolitej - mówi PAP p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Słuchajmy ich mądrych rad - zaapelował.
Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu Krzyża Wschodniego - odznaczenia dla obcokrajowców, którzy nieśli pomoc Polakom na Wschodzie, prześladowanym ze względu na ich przynależność etniczną w latach 1937-1959.
Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych rozpoczął w czwartek rozsyłanie zaproszeń do powstańców warszawskich na spotkanie w MON ws. apelu poległych na obchodach 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.