Intelligenzaktion Schlesien (akcja Inteligencja Śląsk) była również nazywana lapidarnie Flurbereiningungaktion (akcja oczyszczania gruntu). Jej celem było przejęcie przez III Rzeszę Niemiecką pełnej kontroli nad zdobytym terytorium II Rzeczpospolitej. Środkiem do zapewnienia dominacji było zminimalizowanie ewentualnego ruchu oporu przez całkowitą eksterminację warstwy przywódczej. Zaliczano do niej inteligencję, osoby zaangażowane w działalność kulturalną, polityczną, religijną, ziemiaństwo, kapitalistów, a także działaczy społecznych oraz byłych powstańców śląskich.
W środę znicze zapalono przed pomnikiem obrońców Przebraża w Niemodlinie, gdzie po wojnie osiedliła się grupa ocalałych mieszkańców tej wsi, z komendantem cywilnym samoobrony. Kwiaty złożono także na grobach powstańców śląskich i działaczy polonijnych.
Dzięki staraniom MON w przyszłym roku rozpoczną się prace przy rewitalizacji pomnika Czynu Powstańczego i amfiteatru położonego poniżej na Górze św. Anny – powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.
Grób powstańca śląskiego Józefa Kadeli w Krzeszowie w powiecie suskim w Małopolsce został we wtorek uroczyście odznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Czas przypomnieć, że każdy z nich miał imię, nazwisko, rodzinę i różne dzieje życiowe – mówił Jan Kwaśniewicz z katowickiego oddziału IPN.
Już blisko 50 zapomnianych grobów powstańców śląskich oznaczono znakiem pamięci „Tobie Polsko” w ramach akcji zainicjowanej w ubiegłym roku przez Instytut Pamięci Narodowej. Upamiętnionych w ten sposób będzie ponad 200 bohaterów, zgłoszonych w odpowiedzi na apel Instytutu.
Polska nie zrobiła za Górnoślązaków powstania, ale prawdą jest, że ono w takim stopniu nie zostałoby przeprowadzone, bez pomocy wszystkich dzielnic kraju – powiedział podczas debaty „Śląsk – wspólna sprawa” prof. Grzegorz Nowik, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął w środę wizytę w Katowicach, składając wieniec pod Pomnikiem Powstań Śląskich w centrum miasta, w pobliżu hali Spodka. Kolejny punkt wizyty to podpisanie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.
Trzeba pokazywać patriotyzm, przywiązanie do biało-czerwonej. To wartość, która niesie dla nas dobrobyt, samostanowienie – mówił w poniedziałek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podczas regionalnych obchodów Dnia Flagi RP.
Grób powstańca śląskiego Wilhelma Marca na cmentarzu przy ul. Ziętka w Mysłowicach został w sobotę oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. „Wilhelm Marzec żyje w naszej pamięci” – zapewnił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.