6 października 1929 r. na południowej ścianie tatrzańskiej Zamarłej Turni zginęły Marzena (lat 18) i Lida (16) Skotnicówny; pionierki samodzielnego taternictwa kobiet, nastoletnie feministki. Tragedię uwiecznił w wierszu zakochany w Marzenie poeta Julian Przyboś.
Gdyby nie przedwczesna śmierć, Marian Smoluchowski mógłby być współlaureatem trzech nagród Nobla – mówił w piątek na konferencji „W 100. rocznicę śmierci Mariana Smoluchowskiego – genialnego polskiego fizyka” prof. Bogdan Cichocki, fizyk z UW.
Generał Mariusz Zaruski jest ikoną ludzi gór i ludzi morza, bo to był człowiek kilku żywiołów – mówił podczas wtorkowego spotkania w Muzeum Tatrzańskim historyk Wojciech Szatkowski podczas uroczystości 150. rocznicy urodzin twórcy polskiego ratownictwa górskiego.
„Prowadziłem Polaków na morze” – pisał gen. Mariusz Zaruski w książce „Wśród wichrów i fal”. 150 lat temu, 31 stycznia 1867 r. urodził się jeden z najbardziej niezwykłych społeczników i oficerów II RP, który połączył pasję do gór i morza ze służbą Polsce.
Niezłomna postawa i żarliwy patriotyzm Mariusza Zaruskiego, wielkie zasługi dla żeglarstwa i taternictwa stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków - brzmi przyjęta w czwartek przez Sejm uchwała w 150. rocznicę urodzin pioniera polskiego żeglarstwa, generał brygady WP, taternika.
Wytyczony 110 lat temu w Tatrach szlak turystyczny Orla Perć uważany jest za najtrudniejszy szlak wysokogórski w Polsce. Miał być przeznaczony tylko dla orłów tatrzańskiej wspinaczki, jednak ta idea się zatarła. Zginęło tam blisko 140 turystów.