W Łodzi rozpoczęła się inwentaryzacja największej w kraju żydowskiej nekropolii - cmentarza przy ul. Brackiej. Odbywa się ona w ramach projektu wartego 1,6 mln zł, realizowanego m.in. dzięki wsparciu finansowemu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Archiwum największego w Polsce Cmentarza Żydowskiego w Łodzi, które jako depozyt trafiło do Archiwum Państwowego, zostało zdigitalizowane i udostępnione w internecie. „To bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności żydowskiej na świecie” – uważają przedstawiciele łódzkiej Gminy Żydowskiej.
Kartoteka cmentarza żydowskiego w Łodzi - największego w Polsce i jednego z największych cmentarzy żydowskich na świecie - zostanie zdigitalizowana. Ponad 65 tys. indywidualnych kart pochówkowych zostanie udostępnione w internecie.
W niedzielę po raz kolejny odbędzie się akcja sprzątania cmentarza żydowskiego w Łodzi. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci – informuje PAP Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu. Inicjatywa odbywa się w uzgodnieniu z Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi.
Ziemia z Cmentarza Żydowskiego w Łodzi trafi do Narodowego Muzeum Ruchu Oporu w Luksemburgu w Esch-sur-Alzette. We wtorek eksponat wraz z certyfikatem potwierdzającym jego autentyczność z rąk rabina Dawida Szychowskiego odebrał konsul honorowy Luksemburga Wojciech Wolf.
Wielcy łódzcy fabrykanci, rabini, lekarze, prawnicy czy architekci spoczywają na drugiej największej w Europie żydowskiej nekropolii przy ul. Brackiej w Łodzi. Na tym zabytkowym cmentarzu pochowanych jest ok. 160 tys. osób, w tym ponad 43 tys. ofiar łódzkiego getta.