21 września we Wrocławiu odbędzie się po raz pierwszy w Polsce Slamovision. Międzynarodowy Slam Poetycki – wydarzenie organizowane przez miasta zrzeszone w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Uczestnicy prezentują tu swoją twórczość, która następnie oceniania jest w głosowaniu przez inne miasta uczestniczące w przedsięwzięciu.
Books from Home to akcja Wrocławskiego Domu Literatury, w ramach której instytucja planuje wydrukować w języku ukraińskim i dystrybuować za darmo wśród uchodźców w całej Polsce przynajmniej 8 tytułów książek dla dzieci, tak, by otrzymały one namiastkę swojego kraju.
Bookowisko – otwarty dla wszystkich kiermasz książek i dedykowany Ukrainie koncert muzyki filmowej to niektóre z wydarzeń, jakie Wrocławski Dom Literatury przygotował z okazji przypadającego w sobotę, 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO.
Dla dzieci, które trafiły do Wrocławia w wyniku wojny w Ukrainie, organizowane są od poniedziałku w klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury bezpłatne zajęcia z arteterapii. Są to improwizacje sceniczne, ćwiczenia z głosem i małe zadania aktorskie.
Wieczór z ukraińską i polską poezją oraz spotkanie z ukraińskimi pisarkami Oksaną Zabużko i Kateryną Babkiną - to wydarzenia organizowane przez Wrocławski Dom Literatury 21 i 29 marca. Dochód z biletów zostanie w całości przeznaczony na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.
Wrocławski Dom Literatury ogłosił nabór na miesięczne pobyty rezydencyjne w Klasztorze w Broumovie w Czechach. Program skierowany jest do pisarzy, ilustratorów książek oraz twórców komiksów. Zgłoszenia można wysyłać do 14 lipca.
Do 6 czerwca poetki związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem mogą się ubiegać o miesięczny pobyt w krakowskim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Projekt „Poetka w pustym mieszkaniu – rezydencje u Szymborskiej” to inicjatywa Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Rozstrzygnięto konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na napisanie mowy noblowskiej zorganizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury. Łącznie do konkursu zgłoszono 95 prac, spośród których jury nagrodziło osiem.
Podobnie jak przed rokiem, laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius poznamy w październiku na wspólnej gali. Obie uroczystości zdecydowano się ponownie połączyć z uwagi na wciąż niepewną sytuację epidemiologiczną.
Wydawnictwo Karakter zostało laureatem Pióra Fredry za książkę „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera. Natomiast Nagroda Dobre Strony trafiła do wydawnictwa Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak.