Prapremiera „Conrada” Ingmara Villqista odbędzie się w niedzielę w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. To kolejne spojrzenie na znanego pisarza i jego twórczość w dobiegającym końca Roku Josepha Conrada.
Uważam, że Joseph Conrad zostanie na nowo odczytany i wyjdzie z tego zwycięsko, ponieważ powróci czas dyskusji moralnych – powiedział filmoznawca dr Łukasz Jasina podczas piątkowej debaty w Muzeum Powstania Warszawskiego, ostatniej w ramach Warszawskiego Festiwalu Conradowskiego organizowanego przez Teologię Polityczną.
Dan Brown – autor powieści „Kod Leonarda da Vinci” i Eric-Emmanuel Schmitt – twórca „Oskara i pani Róży” – to jedni z blisko 100 pisarzy, którzy przyjadą do Krakowa na Festiwal Conrada. Dziewiąta edycja międzynarodowego przeglądu literackiego rozpoczęła się w poniedziałek.
Joseph Conrad wyczuwał wiek XX, pierwszą i drugą wojnę światową. Patrzę na niego z podziwem, jako na proroka naszych czasów – powiedział pisarz i reżyser teatralny Antoni Libera podczas trzeciej debaty w ramach Warszawskiego Festiwalu Conradowskiego.
W Żytomierzu rozpoczęły się w czwartek X Dni Kultury Polskiej wraz z XXIII Międzynarodowym Festiwalem Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”. Obwód żytomierski jest największym skupiskiem społeczności polskiej na Ukrainie.
Conrad odkrywał to, co działo się w Kongo, bardzo stopniowo. W pewnym momencie stwierdził, że „sam tych rzeczy nie widział i nie chce ich pamiętać”. Pojawia się więc pytanie, co zostało w jego pamięci - powiedziała dr Joanna Skolik podczas czwartkowej debaty, drugiej w ramach Warszawskiego Festiwalu Conradowskiego.
W polskiej pamięci historycznej Psków – jedno z najważniejszych miast pogranicza rosyjsko-litewsko-polskiego - jest obecny głównie za sprawą obrazu Jana Matejki „Batory pod Pskowem”. Historia konfliktów o tę twierdzę jest jednak znacznie bardziej złożona niż triumfalne dzieło polskiego malarza.
Rok 2017 będzie Rokiem Josepha Conrada. W programie znajdą się wystawy, spektakle, filmy, seminaria i publikacje. "Rok 2017 będzie rokiem, w którym Conrad na dobre wróci do Polski" - mówił dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski na poniedziałkowej inauguracji obchodów.