W ramach obchodów „Wieczna Pamięć/ Wiecznaja Pamiat”, w Hajnówce (Podlaskie) upamiętniono w sobotę ofiary pacyfikacji w 1946 r. kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, dokonanej przez oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa ps. Bury.
W Zaleszanach odbyły się w sobotę cerkiewne uroczystości włączenia do grona męczenników chełmskich i podlaskich ofiar żołnierzy podziemia niepodległościowego z oddziału Romualda Rajsa „Burego” z 1946 r. Wcześniej decyzje w tej sprawie podjął Sobór Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
48 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.
W katowickiej kopalni Murcki-Staszic odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą strajk górników ze Staszica w grudniu 1981 r. Protest górników ze Staszica i jego brutalna pacyfikacja to jedna z mniej znanych kart historii stanu wojennego – wskazują przedstawiciele IPN.
W archiwum Wojskowego Biura Historycznego odnaleziono plan Ludowego Wojska Polskiego, dotyczący pacyfikacji strajkujących robotników w sierpniu 1980 r. Mapy będące wstępem do pacyfikacji Stoczni Gdańskiej są przerażające - ocenił szef WBH Sławomir Cenckiewicz.
Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza była traktowana jako część resortu SW. Władze nie mogły więc „odpuścić” studentom – mówi dr Grzegorz Majchrzak z IPN. Decyzja o radykalnym rozwiązaniu zapadła na wniosek gen. W. Jaruzelskiego. 35 lat temu, 2 grudnia 1981 r., spacyfikowano strajk studentów WOSP.
Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza powstała w 1971 roku na bazie byłej pomaturalnej Szkoły Oficerów Pożarnictwa. Wydarzenia, które doprowadziły do rozwiązania szkoły, rozegrały się na przełomie listopada i grudnia 1981 r. Przyczyną napiętej sytuacji było miejsce WOSP w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Studenci sugerowali, żeby uczelnia została objęta projektem ustawy o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiano się podporządkowania WOSP przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym.
Głębszą przyczyną strajku studentów Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej były prace nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym; WOSP była uczelnią cywilną, choć podporządkowaną MSW, a miała zostać przekształcona w szkołę wojskową - mówi PAP dr Grzegorz Majchrzak z IPN.