Katalog „osób rozpracowywanych przez ograny bezpieczeństwa PRL” został uzupełniony przez Biuro Lustracyjne IPN o informacje dotyczące Kazimierza Deyny, jednego z najwybitniejszych piłkarzy Legii Warszawa i reprezentacji Polski.
Katalog „osób rozpracowywanych przez ograny bezpieczeństwa PRL” został uzupełniony przez Biuro Lustracyjne IPN o informacje dotyczące między innymi generałów Romana Abrahama i Jana Jagmin-Sadowskiego oraz pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Mieczysława Galickiego.
Katalog „osób rozpracowywanych przez ograny bezpieczeństwa PRL” został uzupełniony przez Biuro Lustracyjne IPN o informacje dotyczące, między innymi Mirona Białoszewskiego, Jacka Fedorowicza oraz Ewy Szmorlińskiej (Szumańskiej) - poinformowano w komunikacie IPN.
Od 15 marca 2007 r., czyli od czasu wejścia w życie ustawy lustracyjnej, zapadło ponad 1290 prawomocnych orzeczeń sądowych, zgodnych z wnioskami prokuratorów Biura Lustracyjnego IPN. W sumie do 30 września 2020 r. wpłynęło do Instytutu ponad 464 tys. oświadczeń lustracyjnych.
IPN postawił zarzuty Zbigniewowi Domino - prokuratorowi m.in. z lat 1949-1973 w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej, także oficerowi w Głównym Zarządzie Politycznym Wojska Polskiego - poinformował we wtorek w Warszawie szef pionu śledczego IPN prok. Andrzej Pozorski.
Biuro Lustracyjne IPN uzupełniło katalogi o nowe wpisy m.in. dot. funkcjonariuszy służb PRL. Wśród nich jest wpis dot. Stefana Szatkowskiego „Ramzesa”. W latach 1957–1960 był on rezydentem Departamentu I MSW w Rzymie, gdzie zajmował się rozpracowywaniem Stolicy Apostolskiej.
Moja autolustracja trwała niemal 20 lat; jej przedłużanie odbieram jako odmawianie mi sprawiedliwości - mówi PAP Leszek Moczulski, twórca i wieloletni szef KPN. Biuro Lustracyjne IPN podkreśla, że Moczulski wycofał się z autolustracji bezpośrednio przed końcem procesu.
Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie autolustracyjne wobec twórcy Konfederacji Polski Niepodległej Leszka Moczulskiego - podało w środę Biuro Lustracyjne IPN. Umorzenie nastąpiło z uwagi na cofnięcie przez Moczulskiego wniosku o wszczęcie autolustracji.
Ponad 12,6 tys. osób zarejestrowało Biuro Lustracyjne IPN w katalogu osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa PRL. Do tworzonego spisu m.in. dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej rocznie trafia ok. 1-1,2 tys. osób.