Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia 175. rocznicy Wiosny Ludów na ziemiach polskich wyrażając w uchwale „uznanie dla jej uczestników, którzy marzyli o Niepodległej, a nie mogąc jej wywalczyć, stworzyli zaczyn do konsolidacji narodowej i wspólnie dążyli do osiągnięcia tego celu w przyszłości”.
Wystawę „Jeden rok, wiele początków. Wiosna Ludów na Śląsku Cieszyńskim” obejrzeć można w Książnicy Cieszyńskiej. Jej autorzy: Agnieszka Laskowska i Maksymilian Stańczak udowadniają, że wydarzenia z 1848 r. stanowiły przełom w wielu dziedzinach życia.
Urodził się 14 marca 1794 r. Zapiska metrykalna uzupełnia informacje na temat tego faktu: był „religii katolickiej, prawego łoża; syn Jędrzeja i Agnieszki z Gołuchowskich”. Podstawowe wykształcenie odebrał w Krakowie, choć najwcześniejsze dzieciństwo przyszłego generała jest w zasadzie nieznane.
Ekspozycję stanowiącą próbę wskazania 25 najbardziej zasłużonych postaci związanych z polskim ruchem narodowym na Śląsku Cieszyńskim w okresie od Wiosny Ludów do odzyskania niepodległości przez Polskę, zobaczyć można w Książnicy Cieszyńskiej.
Rewolucja węgierska była symbolem walki o wolność, a polsko-węgierskie braterstwo jest ufundowane na wspólnym umiłowaniu wolności - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki i poinformował, że złożył życzenia premierowi Viktorowi Orbanowi z okazji rocznicy powstania węgierskiego.
Fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r., które znajdują się w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Tarnowie będą w przyszłym roku prezentowane na Ukrainie: w Użgorodzie i prawdopodobnie we Lwowie.