„20 dni w Mariupolu” to film, który pokazuje prawdę o rosyjskim terroryzmie – ocenił w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do nagrodzonego Oscarem filmu dokumentalnego o zbrodniach popełnionych w tym mieście przez siły rosyjskie w pierwszych miesiącach inwazji.
Ukraina zachowała państwowość i nie stała się rosyjską kolonią, a świat zobaczył, jak wielkim zagrożeniem jest Moskwa – tak dwa lata pełnoskalowej wojny, którą prowadzi przeciw Ukrainie Rosja podsumował kijowski politolog Ołeksandr Musijenko.
Zapytany w przededniu inwazji, kto doradza prezydentowi Putinowi, Siergiej Ławrow zażartował: „Iwan Groźny. Piotr Wielki. I Katarzyna Wielka” – zauważa autor jednej z wielu książek o historii i współczesności Ukrainy, które w ciągu ostatnich dwóch lat trafiły do polskich księgarń.
W Rosji od początku inwazji na Ukrainę potajemnie, lecz masowo, usuwane są pomniki upamiętniające represjonowanych obcokrajowców i cudzoziemskich żołnierzy – pisze w środę rosyjska redakcja BBC. Wymienia wśród nich pomniki polskich zesłańców i ofiar represji.
W Sztokholmie otwarto we wtorek polsko-ukraińską plenerową wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny” oraz zaprezentowano polski film dokumentalny „Wymazać naród”, pokazujący rosyjskie zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy.
Geneza śmierci ofiar tego więzienia i wojny na Ukrainie jest podobna. Jest nią pogarda dla człowieka, wolności, suwerenności, czyli tego, co najważniejsze – powiedział ks. Tomasz Trzaska podczas środowej mszy świętej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Z wielką fascynacją i podziwem obserwuję walkę narodu ukraińskiego o wolność i suwerenność – mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności Narodowej Rady Rozwoju. Ocenił, że także w Polsce są ludzie, którzy w razie potrzeby staną do obrony naszego kraju.
Na naszej ziemi decyduje się obecnie przyszłość Europy – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dodając, że „Ukraina przeżywa dzisiaj to, czego żaden inny naród Europy nie widział od 80 lat”. Ukraiński przywódca zaapelował też o nowe sankcje przeciwko Rosji, w tym bojkot jej eksportu i importu.
Plenerowa ekspozycja na pl. Solidarności w Szczecinie pt. „Zamrożone. Życie dzieci na linii frontu” obrazuje trwającą od 2014 r. agresję Rosji na Ukrainę. Autorem wykonanych w 2019 r. fotografii jest Andrij Dubczak, reporter Radia Svoboda.
Polska udzieli wszelkiej pomocy, o którą państwo ukraińskie poprosi, również dotyczącej ewentualnej ewakuacji zbiorów, ale wówczas, kiedy Ukraina się zwróci, w trosce o swoje zbiory, o taką pomoc – powiedziała w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.