Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną edycję Święta Niemego Kina. Artystyczne połączenie przeszłości ze współczesnością, dawnego kina z nowoczesnym brzmieniem stanowi tradycję tego wydarzenia - napisano w informacji przesłanej PAP.
„Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, „Hiacynt” Piotra Domalewskiego, „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego - te i inne filmy będzie można obejrzeć w ramach cyklu „Bez maseczki. Sezon, którego nie było”, organizowanego od 8 października przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny.
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA) organizuje 2 października koncert na zakończenie obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pt. "63 minuty". Wystąpią muzycy Mateusz i Jan Smoczyńscy - poinformowano w piątek na Fb Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym rozpoczęły wstępne prace nad programem wspierającym krytykę filmową. Opracowaniu jego założeń mają służyć wyniki badań zaprezentowane w czwartek na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Pokaz filmu dokumentalnego „Vika!” w reż. Agnieszki Zwiefki o 84-letniej didżejce oraz silent disco odbędą się w piątek wieczorem w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Wydarzenie jest częścią cyklu „Uwalniamy obrazy, uwalniamy emocje - otwieramy Dziedziniec FINA”.
Pokaz specjalny zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Odwet" Tomasza Zygadły odbędzie się w niedzielę w stołecznym kinie Iluzjon. Projekcji będzie towarzyszyć spotkanie z operatorem Jackiem Zygadłą, pisarką Dorotą Masłowską i scenarzystą, reżyserem Kasprem Bajonem.
19 października w warszawskim kinie Iluzjon rozpocznie się Święto Niemego Kina. Proces przekształcania się kina niemego w udźwiękowione trwał długo. Część publiczności twierdziła, że prawdziwe kino to kino nieme - powiedział PAP filmograf z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, dr Michał Pieńkowski.
W Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (FINA) w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Klatka na klatki. Cenzura filmowa w Polsce Ludowej”. Cenzura w PRL była wielopoziomowym systemem. Filmy cenzurował urząd cenzorski i same zespoły filmowe – mówi PAP filmoznawca Konrad Klejsa.
Skala zaniedbań w FINA sięga całych dziesięcioleci i teraz udaje się nam to modernizować. To są inwestycje infrastrukturalne, bez których nie możemy wykonać kroku naprzód - powiedział PAP dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Robert Kaczmarek.
Są tu zgromadzone praktycznie wszystkie zbiory filmowe oraz cała dokumentacja polskiej kinematografii - powiedział PAP kierownik Biblioteki FINA Adam Wyżyński. Filmoteka Narodowa to według mnie instytucja na miarę Biblioteki Narodowej i Muzeum Narodowego.