Ważne jest, by historię wypędzenia Niemców osadzić w historycznym kontekście przyczyn i skutków, a nie w oderwaniu od niego - podkreśliła kanclerz RFN Angela Merkel w poniedziałek podczas ceremonii otwarcia Centrum Dokumentacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie w Berlinie.
Tygodnik „Der Spiegel” pisze w piątek o wystawie, którą Niemcy upamiętniają swoich uchodźców z czasów II wojny światowej. Ekspozycja o ucieczce i wypędzeniu, która na etapie przygotowań wzbudzała wiele kontrowersji, ma pokazać m.in., że „Niemcy w wielu przypadkach byli także ofiarami II wojny światowej” – relacjonuje tygodnik.
Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere we wtorek podczas Światowego Dnia Uchodźcy, obchodzonego w Niemczech jako Dzień Pamięci o Ofiarach Wypędzeń, wskazał na podobieństwa losu Niemców wysiedlonych w 1945 r. z Europy Środkowej i losu współczesnych uchodźców.
Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie opublikowała we wtorek program wystawy, która będzie główną częścią muzeum wysiedleń i migracji w Berlinie. Ekspozycja upamiętnia losy Niemców przy zachowaniu europejskiej perspektywy - zapewniają autorzy.
Bundestag nie przyjmie z powodu sporu o tekst planowanej na najbliższy piątek uchwały z okazji 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy - poinformował PAP we wtorek deputowany SPD Dietmar Nietan.
Wystawa prac Doroty Nieznalskiej pt. "Przeszłość, która nie chce przeminąć" poświęcona m.in. wypędzeniom Niemców z Ziem Odzyskanych będzie czynna od soboty w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Artystka zgłębiała ten temat przez ostatnie trzy lata.
Przedstawiciele partii opozycyjnych w Bundestagu - Zielonych i Lewicy - skrytykowali podczas debaty w środę działalność Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie i wezwali jej szefa Manfreda Kittla do ustąpienia. Jego dymisji chce też rada naukowa fundacji.
Wypędzenie Niemców z terenów polskich trzeba rozpatrywać na tle wcześniejszych okrucieństw. Wypędzenie jest bezprawiem, ale nie byłoby ono możliwe bez wcześniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec - mówiła w czwartek w Krzyżowej kanclerz Angela Merkel.
Kontrowersyjny dyrektor niemieckiej fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie Manfred Kittel zostanie prawdopodobnie odwołany ze stanowiska - dowiedziała się w czwartek PAP po spotkaniu rady naukowej fundacji z sekretarz stanu ds. kultury Moniką Gruetters.
Niemiecki historyk Stephan Scholz twierdzi, że liczne zdjęcia wykorzystywane przez media do zilustrowania losu niemieckich wypędzonych z Europy Wschodniej po II wojnie światowej powstały w rzeczywistości wcześniej, czasem na zamówienie propagandy nazistowskiej.