W poniedziałek w stolicy Wielkopolski odbędą się obchody stulecia wizyty marszałka Ferdynanda Focha w Poznaniu. Zaplanowano m.in. wystawę oraz sesję popularnonaukową przybliżającą wydarzenia sprzed wieku.
W Polsce był jako więzień, oficer wykładowca, żołnierz, wreszcie prezydent. Pierwszą od ostatniej wizyty Charlesa de Gaulle’a w naszym kraju dzieli ponad pół wieku. Uwielbiał ciastka u Bliklego i ponoć polskie kobiety. Był w naszym kraju w czasie pierwszej wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, wreszcie w czasach PRL. Swoją ostatnią wizytę – dokładnie 55 lat temu - zakończył słowami wypowiedzianymi po polsku: „Wszystkim Polakom mówię z głębi serca. Dziękuję Wam, żegnajcie, niech żyje Polska, nasza droga, szlachetna, waleczna Polska”.
Francja i Polska połączeni partnerstwem strategicznym stawiają czoło wojnie w Ukrainie i potrzebują bardziej niż kiedykolwiek współpracować i wzmocnić swój dialog – podkreśla ambasador Francji Frédéric Billet w przemówieniu z okazji Święta Narodowego Francji.
Producent filmowa Irena Strzałkowska i reżyser Jan Komasa zostali odznaczeni w środę przez ambasadora Francji Frédérica Billeta Orderem Sztuki i Literatury. Od 1957 r. wyróżnienie to otrzymują m.in. osoby zasłużone dla współpracy kulturalnej Francji z innymi krajami.
Polacy i Francuzi działali ponad podziałami we wspólnej sprawie, którą była pomoc „Solidarności”, opozycji antykomunistycznej i zwykłym ludziom w stanie wojennym. Ta masowa pomoc była ewenementem na skalę światową – mówi PAP reżyserka opowiadającego o tych wydarzeniach filmu „Solidarni 1981” Ewa Lenart.
Charles de Gaulle zawarł ze Stalinem tajny pakt, pomógł otworzyć drugi front walki z Niemcami daleko od granic Polski oraz wzmocnił partie komunistyczne po II wojnie – mówi PAP pisarz, eseista, autor głośnej we Francji książki „De Gaulle i komuniści” oraz były redaktor naczelny „Le Figaro Magazine” Henri-Christian Giraud.
Polska nie jest odpowiedzialna za wywołanie II wojny światowej, była jej ofiarą i krajem, który poniósł największą liczbę ofiar w stosunku do liczby ludności - powiedział we wtorek w Krakowie prezydent Francji Emmanuel Macron.
Prezydent Francji złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy zaproszenie dla Polski jako gościa honorowego na obchody święta narodowego Francji 14 lipca; prezydent Duda zaprosił Francję jako gościa honorowego obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej - przekazał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.