21 września 1914 roku z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.
Polskie zrywy narodowowyzwoleńcze z XIX w. pokazały jedno – bez poparcia chłopów nie uda się doprowadzić do odrodzenia Rzeczypospolitej. Zarówno powstańcy listopadowi, jak i styczniowi przegrali bitwy o włościan, a wraz z nimi – szanse na spełnienie marzeń o wolności. Jak zachowali się mieszkańcy wsi po wybuchu I wojny światowej?
Rękopis Józefa Piłsudskiego z 1914 roku z opisem realiów z jakimi zmagali się legioniści trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. To bardzo ważne świadectwo tworzenia się w naszym mieście oddziałów legionowych – powiedział PAP kierownik działu historii kieleckiego muzeum Paweł Grzesik.
Idea federacyjna okazała się największą porażką Piłsudskiego. Pomysł „wspólnego domu” okazał się utopijny, ponieważ Litwini, Białorusini, Ukraińcy chcieli budować własne państwo i to bez Polaków – mówi PAP historyk prof. Andrzej Chwalba z UJ, autor monografii „Józef Piłsudski – historyk wojskowości”.
Zabytkowa strzelnica garnizonowa, w której ćwiczyli m.in. legioniści Józefa Piłsudskiego, odzyskała dawny blask. Obiekt na krakowskiej Woli Justowskiej posłuży do celów sportowo-rekreacyjnych i wystawienniczo-konferencyjnych.
103 lata temu, 6 sierpnia 1914 r., z krakowskich Oleandrów w kierunku Królestwa Polskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa. W przemówieniu do jej żołnierzy Józef Piłsudski mówił: "Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi.(...) Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały".
4 lipca 1916 r. Legiony Polskie rozpoczęły pod Kostiuchnówką na Wołyniu walkę z przeważającymi liczebnie wojskami rosyjskimi. Była to najkrwawsza bitwa Legionów, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy.
Sto lat temu legioniści udowodnili wkraczając do Warszawy, że Polska wraca na mapy świata - mówił w niedzielę na uroczystości z okazji 100-lecia wkroczenia Legionów Polskich do miasta wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski.
XIX-wieczna, zabytkowa strzelnica garnizonowa, w której ćwiczyli m.in. legioniści Józefa Piłsudskiego, ponownie stoi na krakowskiej Woli Justowskiej, a obecnie trwają prace wewnątrz budynku. Obiekt powinien zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2017 r.
Wolności Polakom nikt nie podarował, upomnieliśmy się o nią zbrojnie - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 100-lecia Bitwy pod Kostiuchnówką. Hołd Legionom Polskim oddały w sobotę polskie władze, kombatanci i harcerze.