Spektakle teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora i działalność artystyczna Jerzego Grotowskiego we Włoszech, Józef Szajna we Florencji, artyści w szeregach 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa - to niektóre tematy rozpoczętej w poniedziałek w Rzymie trzydniowej konferencji „Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1944-1980”.
We włoskiej Izbie Deputowanych odbyła się w środę projekcja filmu o Janie Karskim „Remember this” („Zapamiętaj”). Film o kurierze Polskiego Państwa Podziemnego przedstawiła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Podczas spotkania podkreślono, że Jan Karski był „europejskim bohaterem”.
Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Włoch Sergio Mattarelli oraz Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej I Klasy córce prezydenta Włoch Laurze Mattarelli – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
„1944. Zniszczenie Warszawy” – to tytuł podcastu przygotowanego dla włoskich odbiorców na temat Powstania Warszawskiego i – szerzej – historii Polski; serię prelekcji wygłosił profesor historii Paolo Colombo z katolickiego uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie.
Koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w Rzymie 2 maja i będzie transmitowany przez radio RAI – zapowiedziała ambasada RP we Włoszech w komunikacie przekazanym PAP. Koncert organizują ambasady Polski i Litwy.
Jestem zaskoczony i zaszczycony – powiedział PAP biolog medyczny z Mediolanu Maciej Tarkowski, wyróżniony przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę Krzyżem Kawalerskim za zasługi w walce z epidemią koronawirusa. Pełną listę odznaczeń ogłosił Pałac Prezydencki.
„Włochy i Polska 1919–2019. Sto lat wspólnej fascynującej podróży” – to tytuł polsko-włoskiej publikacji wydanej z okazji stulecia stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Tom zaprezentowano w piątek w Instytucie Polskim w Rzymie.
Relacje polsko-włoskie są znakomite; nadzwyczajne zarówno w dziedzinie biznesu, jak i kultury. Powtarzali to uczestnicy konferencji w Rzymie we wtorek z okazji stulecia stosunków dyplomatycznych. Sesja odbyła się na uniwersytecie LUMSA.
Koncert pianistów Glorii Campaner i Leszka Możdżera uświetnił w środę w Rzymie stulecie relacji dyplomatycznych między Włochami a Polską. Koncert odbył się w sugestywnym miejscu, kościele w pobliżu Koloseum i Forum Romanum.
W parlamencie Włoch podjęto ponownie starania o to, by po 71 latach hymn przestał mieć status tymczasowego i został w końcu uznany za oficjalny. Słowa hymnu napisał w 1847 r. młody poeta Goffredo Mameli, zaś muzykę skomponował Michele Novaro.