Etos pozytywistycznej pracy, tworzenia zrębów własnego modelu nowoczesnego państwa - to z całą pewnością element towarzyszący wszystkim premierom i ministrom II RP. Obraz życia politycznego, jaki wyłania się z leksykonu, jest bardzo dynamiczny, oddaje też dzieje II RP, jej zawirowania i spory polityczne – mówią PAP historycy prof. Jarosław Kłaczkow i prof. Zbigniew Girzyński, redaktorzy leksykonu „Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918–1939”.
Cztery lata temu, 7 lutego 2019 r., zmarł Jan Olszewski – powstaniec warszawski, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, premier w latach 1991–1992, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. odznaczony Orderem Orła Białego.
Mimo upływu lat nie zmieniłem zdania w sprawie tła afery Rywnia – była to próba zrobienia wielkiego interesu dzięki łapówce – mówi PAP były szef komisji śledczej w tej sprawie i były wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz w rozmowie z okazji 30-lecia transformacji.
Tytuł książki profesora Eislera nawiązuje do tytułu reportażu komunizującego dziennikarza Johna Reeda, który w „Dziesięciu dniach, które wstrząsnęły światem” opisywał rewolucję październikową. Dziesięć dni to okres łatwy do „uchwycenia”, natomiast czterdzieści pięć lat to już czas, który może bardziej oznaczać „trwanie”, a nie zmianę i wstrząs.