Wbrew nadziejom Niemiec nowy polski rząd, który przejął władzę po PiS, nie zrezygnował z roszczeń do reparacji za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę podczas II wojny światowej - napisał dziennik „Die Welt”, dodając, że rząd w Berlinie nie może już dłużej uchylać się od tego żądania.
Ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling powiedział PAP, że strona niemiecka rozmawia z polskim rządem na temat odszkodowań dla ofiar II wojny światowej, jednak potrzeba czasu, aby wypracować szczegóły. Podkreślił, że dalsze kroki w tej sprawie nie są związane z żadną konkretną datą.
Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier nie przywiózł ze sobą konkretów dotyczących wsparcia dla ofiar narodowego socjalizmu, ale wie, jak ważne są gesty – pisze w czwartek niemiecka prasa. Gazety zgodnie twierdzą, że Polacy chcieliby widzieć więcej uznania i zadośćuczynienia ze strony Niemiec.
Według dziennika "Sueddeutsche Zeitung" podczas konsultacji międzyrządowych przeprowadzonych na początku lipca w Warszawie rząd Niemiec zaoferował wypłacenie polskim ofiarom narodowego socjalizmu 200 mln euro.
Niemieccy komentatorzy popierają pomysł finansowej pomocy dla żyjących jeszcze ofiar wojny i okupacji, krytykując kanclerza Scholza za unikanie podania konkretnej sumy. Premier Donald Tusk będzie trudnym partnerem, a Berlin będzie się musiał liczyć ze stanowiskiem Warszawy bardziej niż za czasów PiS - podkreślają.
Będę prosił minister Annalenę Baerbock, by rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty strat wojennych czy zadośćuczynienia – powiedział w Berlinie szef MSZ Radosław Sikorski na konferencji z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.
Zadośćuczynienie od Niemiec za straty wojenne jest częścią naszej polityki zagranicznej. Zaczynamy rozmowy w tej materii i my tych rozmów nie zaprzestaniemy – powiedział w poniedziałek w radiu RMF FM wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski.
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przekazał we wtorek, że Rada Europy opublikowała oparty na jego rezolucji raport brytyjskiego parlamentarzysty lorda Keena w sprawie stworzenia międzynarodowego mechanizmu rozwiązywania historycznych sporów dotyczących odszkodowań wojennych.
Można się zastanawiać, czy gdyby nie II wojna światowa lub brak niemieckich reparacji polska gospodarka byłaby dziś równa niemieckiej – wskazał we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk w nawiązaniu do artykułu, który ukazał się w brytyjskim dzienniku „Daily Telegraph”.
Zbrodni na narodzie polskim podczas II wojny światowej dokonali Niemcy i należy o tym wyraźnie mówić – podkreślił we wtorek w Supraślu (Podlaskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że państwo polskie ma pełne prawo, aby domagać się zadośćuczynienia.