Od 3 marca na warszawskim Muranowie będzie można oglądać plenerową ekspozycję „Serce tamtego miasta”. „Każdy przedmiot, dokument czy kartka papieru to oddzielna historia i ludzkie losy” – powiedziała PAP dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego (ŻIH) im. Emanuela Ringelbluma Monika Krawczyk.
W poniedziałek społecznicy z Muranowa złożyli do mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wpis osiedla do rejestru zabytków. Konserwator wyjaśnia, że jest chronione i wpis nic nie zmieni.
Ekspozycję czasową „Tu Muranów” będzie można zobaczyć jeszcze tylko w sobotę i niedzielę. Gośćmi wydarzeń, które Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało na finisaż wystawy będą Filip Springer, Artur i Zofia Żmijewscy, Roman Gutek i Beata Chomątowska.
Odgłosy miasta – przedwojennego warszawskiego Muranowa; uliczny gwar, okrzyki handlarzy, turkot dorożek, śmiech dzieci, ale także dźwięki czasu wojny, getta, brzmienia dzielnicy wzniesionej po wojnie na gruzach zostały przywołane w opowieściach świadków historii w sześcioodcinkowym podcaście „Tu Muranów”.
Muranów jest unikatem w skali światowej; cała dzielnica jest bowiem posadowiona na terenie getta, na jednym wielkim cmentarzu. A jednocześnie jest to zwyczajna, żywa dzielnica – mówi prof. Jacek Leociak, pomysłodawca i współtwórca wystawy „Tu Muranów” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.