Pod hasłem „Droga światopoglądowa Wincentego Witosa” w Katowicach w poniedziałek zorganizowana została konferencja naukowa poświęcona trzykrotnemu premierowi polskiego rządu. „Dla niektórych mimo wszystko pozostał parweniuszem” – przyznali uczestnicy debaty.
Wincenty Witos, przywódca polskiego ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP od poniedziałku jest patronem dworca kolejowego w Tarnowie. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że Witos urodził się i mieszkał w pobliskich Wierzchosławicach, a dworzec w Tarnowie był dla niego oknem na świat.
Ostatnio jeszcze bardziej doceniliśmy wielkość Wincentego Witosa i pełniej rozumiemy ogrom bezprawia i niesprawiedliwych prześladowań, jakich nie szczędzili mu zawłaszczający państwo rządzący – napisał z okazji odsłonięcia popiersia polityka w Morawicy prezydent Andrzej Duda.
Wychowanie patriotyczne ma być programem dla szkół, a nie nowym przedmiotem - podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawiając założenia projektu ustawy w tej sprawie. Poinformował, że ludowcy chcą też powołania Instytutu im. Wincentego Witosa, który ma dbać o jego pamięć.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 17 sierpnia na premierę spektaklu „Trzy Razy On, rzecz o Wincentym Witosie” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Autorem scenariusza i reżyserem jest Leszek Zduń - poinformował PAP rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.
Polskie zrywy narodowowyzwoleńcze z XIX w. pokazały jedno – bez poparcia chłopów nie uda się doprowadzić do odrodzenia Rzeczypospolitej. Zarówno powstańcy listopadowi, jak i styczniowi przegrali bitwy o włościan, a wraz z nimi – szanse na spełnienie marzeń o wolności. Jak zachowali się mieszkańcy wsi po wybuchu I wojny światowej?
98 lat temu, 12 maja 1926 r., marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów wystąpił przeciwko rządowi Wincentego Witosa. Trzydniowe walki na ulicach Warszawy przeszły do historii jako zamach majowy. Jego wynikiem było ustąpienie prezydenta, dymisja rządu i ukształtowanie się nowego systemu politycznego.
Niepodległość jest wielkim słowem i wielką wartością; nie jest hasłem, nie jest tylko świętem 11 listopada; to jest każdy dzień i każdy dzień dbania o nią i szukania tego, co może nas połączyć – powiedział w niedzielę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.