Polscy dyplomaci przeprowadzili jedną z największych akcji ratowania europejskich Żydów podczas II wojny; pracownicy ambasady RP w Szwajcarii wystawiali im fałszywe paszporty państw Ameryki Łacińskiej – przypomina dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przy okazji wyemitowanego niedawno przez TVP dokumentu „Polmission: tajemnice paszportów”.
Piłsudski nie był nacjonalistą, bolszewicy to nie socjaliści, Sowieci w 1920 r. realnie zagrażali Niemcom - prostował, w opublikowanym w środę we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” liście ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski, wcześniejszy esej w tej gazecie autorstwa niemieckiego prof. Stephana Lehnstaedta.
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, komentując ostatnie oskarżenia prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Polski, uznał je za „nieadekwatne i nieprzyzwoite”. Rosyjski przywódca kilkakrotnie obwinił Polskę o faktyczną zmowę z III Rzeszą.
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przybliża w środę swoim czytelnikom postać Jakuba Franka - samozwańczego proroka i przywódcy sekty - bohatera powieści Olgi Tokarczuk. Frank zmarł w 1791 roku w Offenbach koło Frankfurtu nad Menem.
Niemiecka prasa zastanawia się w niedzielę w jaki sposób konsekwencje II wojny światowej wpływają dzisiaj na politykę i społeczeństwo RFN. Widać to m.in. w podejściu Niemców do kwestii obronności.
Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zamieścił w piątek materiał o udziale polskich dyplomatów w Bernie w fałszowaniu paszportów dla ratujących się przed zagładą Żydów, zaznaczając, iż ujawnienie szczegółów tej akcji to triumf dla polskiego rządu.
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali odmienne postawy wobec Marca '68 - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Podczas gdy obaj odrzucili odpowiedzialność Polski za te wydarzenia, tylko Duda poprosił ofiary prześladowań o przebaczenie.
Apel polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, opublikowany przez media w kilku krajach, nie ukazał się w dwóch dużych niemieckich gazetach "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung", gdzie również chciano go zamieścić.
20 listopada w Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie zaprezentowany krytyczny raport dot. Domu Historii Europejskiej. Raport przygotowała Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia, która zarzuca ekspozycji neomarksistowskie interpretacje historyczne.