21 marca 1954 roku w kopalni Barbara – Wyzwolenie w Chorzowie wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 80 górników. To była największa katastrofa w dziejach polskiego górnictwa, choć nie największa z tych, które zdarzyły się w górnośląskim zagłębiu węglowym.
W 20. rocznicę katastrofy w kopalni Jas-Mos, gdzie 6 lutego 2002 wybuch pyłu węglowego zabił 10 górników, w Jastrzębiu-Zdroju upamiętniono ofiary tej tragedii. Przy ołtarzu z figurą św. Barbary w kopalnianej cechowni oraz na grobach zmarłych górników złożono kwiaty i zapalono znicze.
W 61. rocznicę tragicznego pożaru w kopalni Makoszowy w Zabrzu upamiętniono ofiary tej katastrofy, w której 28 sierpnia 1958 r. zginęło 72 górników. W środę pod upamiętniającym obeliskiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Była to jedna z największych tragedii w górnictwie.
Pomnik, upamiętniający śmierć 20 górników, stojący przed kopalnią Śląsk w Rudzie Śląskiej, ma być przeniesiony w inne miejsce. Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce, by po zakończeniu planowanej likwidacji kopalni, monument był godnie wyeksponowany.
W 60. rocznicę tragicznego pożaru w kopalni Makoszowy, w Zabrzu we wtorek upamiętniono ofiary tej górniczej katastrofy, w której 28 sierpnia 1958 r. zginęło 72 górników. Przed obeliskiem upamiętniającym ofiary złożono kwiaty i zapalono znicze. Była to jedna z największych tragedii w górnictwie.