Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award). Gala wręczenia nagród odbyła się w Portimao w Portugalii. Do konkursu nominowanych było 50 muzeów europejskich, w tym pięć z Polski.
Wyeksponowanie ruin fundamentów komór gazowych, budowa muru upamiętniającego ostatnią drogę ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze (Lubelskie) składają się na ostatni etap budowy Muzeum – Miejsca Pamięci. Ma być ona zakończona w 2022 r.
Finalizacja budowy Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze (Lubelskie) była tematem spotkania Międzynarodowego Komitetu Sterującego. W powstającym muzeum gotowa jest już wystawa stała.
Prace budowlane na terenie muzeum-miejsca pamięci b. niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze realizowane są zgodnie z harmonogramem - wynika z komunikatu MKiDN po 12. posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Sterującego projektem budowy muzeum. Otwarcie placówki planowane jest w 2020 r.
Firma "Kłaput Project" z Warszawy wygrała konkurs na najlepszą aranżację plastyczną przygotowywanej wystawy stałej dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze (Lubelskie), gdzie w latach 1942–1943 funkcjonował niemiecki obóz zagłady, w którym zamordowano 170 tys. Żydów.
Teza, jakoby na wystawie w powstającym miejscu pamięci po niemieckim obozie zagłady w Sobiborze (Lubelskie) pomijana była postać przywódcy buntu więźniów Aleksandra Peczerskiego jest kłamliwa – oznajmia Muzeum na Majdanku w odpowiedzi na zarzuty telewizji Rossija24.
Przetarg na kolejny etap budowy Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze (Lubelskie) ogłosiło Państwowe Muzeum na Majdanku. Powstały już dwa budynki w stanie surowym oraz zabezpieczono miejsca masowych grobów z prochami ofiar.