Datowany na 1808 r. obraz Antona Graffa „Autoportret w wieku 72 lat”, który zaginął podczas II wojny światowej, powrócił do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzięki staraniom resortu kultury dzieło zostało przekazane Polsce przez władze szwajcarskiego miasta Winterthur.
Mumia chłopca z okresu ptolemejskiego, obraz „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego oraz bogata kolekcja malarstwa i rzeźby z okresu od XVI od XVIII w. to niektóre z eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. W czwartek (12 grudnia) po kilkuletnim remoncie placówka została ponownie otwarta.
W Ratuszu Miasta Gdańska w sobotę (7 grudnia) otwarta zostanie wystawa prezentująca obrazy Reinholda Bahla. "Chcemy przywrócić mu należne miejsce w historii sztuki Gdańska" - zapowiedział dyrektor Muzeum Gdańska prof. Waldemar Ossowski.
Wystawę prezentującą 37 dzieł sztuki europejskiej, pochodzące z prywatnego zbioru Bohdana i Warwary Chanenków z Kijowa, najcenniejszej ukraińskiej kolekcji sztuki, która znalazła w Polsce schronienie przed wojną, zainaugurowano w czwartek (5 grudnia) w Zamku Królewskim w Warszawie.
Zmarł Przemysław Kwiek, rzeźbiarz, autor instalacji, filmów, interwencji, performer, akcjoner, malarz, współtwórca duetu KwieKulik. Wielki artysta, ale też - jak wspominają przyjaciele - "psotnik, kawalarz i psujzabawa wobec zanadto zadowolonych z siebie".
W Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie od 22 listopada będzie prezentowana nowa wystawa czasowa pt. "Barwy holi", na której będzie można zobaczyć tworzone przez kobiety malarstwo mithilskie z Indii - poinformowała PAP specjalistka ds. promocji muzeum Justyna Jabłońska,
Rzadko pokazywane publiczności dzieła wybitnych malarzy, m.in. Siemiradzkego, Wyspiańskiego, Chełmońskiego, Malczewskiego, Fałata można obejrzeć na wystawie „Chwila wielkiej sztuki” w Domu Aukcyjnym Agra-Art.
Jest bardzo dużo powiązań pomiędzy sztuką współczesną a dawną - powiedziała PAP historyczka sztuki i publicystka Grażyna Bastek. Dodała, że kiedy umie się je prześledzić, daje to dużą satysfakcję i pełniejsze zrozumienie fenomenu, jakim jest współczesne dzieło sztuki.
Pejzaże, portrety i martwe natury grupy kapistów od piątku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie – Pawilonie Józefa Czapskiego. Ekspozycja jest zorganizowana w 100-lecie wyjazdu malarzy z Krakowa do Paryża, gdzie kontynuowali studia i prezentowali swoją twórczość.
Imię Wojciecha Fangora nadano ulicy przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jak powiedział Piotr Patkowski, spadkobierca i prezes Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora, ta ulica zostanie na zawsze drogowskazem dla miłośników sztuki Fangora.