Ostatniego dnia Kongresu Pamięci Narodowej ogłoszono laureatów Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej oraz medalu „Reipublicae Memoriae Meritum”. Wyróżnieni to strażnicy narodowej pamięci, upamiętniający historię narodu polskiego i przekazujący dziedzictwo narodowe kolejnym pokoleniom.
Osoby, instytucje i organizacje społeczne do 22 stycznia br. mogą zgłaszać kandydatów do Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. To wyróżnienie przyznawane za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1939–1989 i za działalność zbieżną z ustawowymi celami IPN.
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się we wtorek uroczystość wręczenia nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. W tym roku za upamiętnianie historii narodu polskiego z lat 1939-1989 otrzymali ją Jerzy Giza, Czesław Nowak, ks. Władysław Palmowski, redemptoryści z Radia Maryja i Muzeum Polskie w Ameryce.
Cztery osoby oraz dwie organizacje zasłużone dla upamiętnienia historii narodu polskiego otrzymało w Łodzi tytuły „Świadka Historii”. Nagrodę będącą lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Kustosza Pamięci Narodowej” wręczył w czwartek prezes IPN Jarosław Szarek.
Służyłem i będę służyć pamięci i sprawiedliwości - zapewnił sędzia Bogusław Nizieński, który w czwartek w Warszawie, jako jeden z pięciu laureatów odebrał nagrodę "Kustosz Pamięci Narodowej". To nagroda IPN za upamiętnianie historii narodu polskiego z lat 1939–89.
Młodzież poszukuje postaci, które byłyby dla nich wzorcem, przykładem, punktem odniesienia. Myślę, że nie ma lepszych bohaterów niż Niezłomni, którzy swoją odwagą spowodowali, że dziś jesteśmy wolnymi ludźmi – mówi prezes Fundacji „Willa Jasny Dom” Marlena Piekarska-Olszówka, właśnie przez IPN uhonorowana Nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Spośród nadesłanych propozycji wyłonionych zostanie pięciu laureatów. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w maju 2018 r. w Zamku Królewskim w Warszawie.
Instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne mogą do 25 lutego zgłaszać kandydatów do nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej przyznawanej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989.