Lata 1988–1990 to czas absolutnej dominacji doktryny liberalnej w gospodarce; wszyscy, którzy chcieli mieć wątpliwości, jak ja, mieli status dysydentów, bo ta atmosfera bardzo rzutowała na podejmujących decyzje – mówi PAP prof. Ryszard Bugaj, ekonomista, uczestnik obrad okrągłego stołu, poseł OKP do Sejmu kontraktowego, pierwszy przewodniczący Unii Pracy, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Unia Pracy obchodziła w niedzielę swoje 25-lecie, co zostało połączone z przyznaniem nagrody Unii Pracy dla Polityka ponad podziałami. Otrzymał ją Włodzimierz Cimoszewicz, który - jak wyjaśniono - działał ponad podziałami w poprzedniej kadencji Senatu.
Architekci polskich przemian działali z dobrą wolą, ale nie przewidzieli do końca, jak bolesne dla niektórych konsekwencje przyniosą zmiany - mówi w wywiadzie dla PAP Ryszard Bugaj. Dodaje, że on z bardziej społecznym podejściem był na przegranej pozycji.
Wystąpieniem Ryszarda Bugaja Europejskie Centrum Solidarności zainauguruje w środę w Gdańsku nowy projekt – "Gdańskie Wykłady Solidarności", poświęcone dziedzictwu ruchu Solidarności w kontekście budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Strajki w 1980 roku zakończone podpisaniem porozumień sierpniowych i powstaniem NSZZ "Solidarność" to najważniejsza cezura czasowa w polskiej historii po II wojnie światowej - uważa działacz opozycji demokratycznej w PRL, były lider Unii Pracy prof. Ryszard Bugaj.