Piętnastu Ukraińcom pomagających Polakom podczas Rzezi Wołyńskiej nadano medale Virtus et Fraternitas. Odznaczenia wręczono w Belwederze przedstawicielom rodzin uhonorowanych, osobiście medal odebrał Wołodymyr Kryżuk, który pielęgnuje pamięć polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej w okolicach Równego.
„Ta historia zaczęła się w czasie I wojny, gdy mój dziadek walczył na froncie rosyjskim. Polscy chłopi pomagali mu odzyskać zdrowie, kiedy został ranny. Po powrocie do domu pozostała w nim miłość do Polski i Polaków. Dlatego nauczył się mówić po polsku” – mówi PAP Mária Tünde Sinkovicsne Etter, wnuczka Jenő Ettera, który jest jedną z osób z odznaczonych medalem Virtus et Fraternitas.
Podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami Virtus et Fraternitas dziewięć osób z Czech, Rumunii, ze Słowacji, z Ukrainy i Węgier, za heroiczną postawę w niesieniu pomocy Polakom będącym ofiarami systemów totalitarnych XX w.
Medal Virtus et Fraternitas to odznaczenie za męstwo, braterstwo i solidarność – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas środowej uroczystości wręczenia odznaczeń w Teatrze Polskim w Warszawie.
Virtus et Fraternitas jest wyrazem wdzięczności Rzeczypospolitej za pomoc udzieloną jej obywatelom. Misją polskiego państwa jest zapisanie tych szlachetnych czynów w powszechnej świadomości historycznej – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników uroczystości wręczenia medali.
Prezydent Andrzej Duda wręczył w Warszawie pierwsze medale Virtus et Fraternitas przyznane osobom, które w XX w. ratowały obywateli Polski przed zbrodniami. Wśród uhonorowanych 14 osób są m.in. Polacy i Żydzi z Grupy Berneńskiej, a także Ukraińcy, Kazach i Węgier.
Przyzwyczailiśmy się myśleć, że byliśmy państwem i grupą narodowościową poddaną ogromnym represjom, rzeczywiście tak było, ale nie powinniśmy zapominać o tym, że nam też pomagano - mówiła w środę wiceminister kultury Magdalena Gawin w kontekście uroczystości wręczenia medali Virtus et Fraternitas.
Po raz pierwszy w historii zostaną wręczone medale Virtus et Fraternitas dla tych, którzy w XX w. ratowali obywateli Polski przed zbrodniami. Uroczystość wręczenia odznaczeń - odpowiedników medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - odbędzie się 19 czerwca w Warszawie.
Celem Instytutu Solidarności i Męstwa jest m.in. nagradzanie osób, które pomagały Polakom w czasach totalitaryzmów. W skrócie będzie to wielkie "dziękuję" od narodu polskiego dla tych, którzy ratowali Polaków - powiedziała PAP p.o. dyrektora ISiM Monika Cornell.