Ok. 2 tys. nazwisk osób straconych na dziedzińcu obozowego bloku 11 zawiera publikacja poświęcona więźniom policyjnym w niemieckim obozie Auschwitz, którzy zostali rozstrzelani pod Ścianą Straceń – poinformował historyk dr Adam Cyra, który jest współautorem książki wraz z Jerzym Klistałą. „Książka zawiera ” – wskazał główny autor Jerzy Klistała.
Oświęcimska prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa podczas tworzenia nowej wystawy w byłym niemieckim obozie Auschwitz i w sobotę odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie – dowiedziała się PAP od wiceszefa prokuratury Mariusza Słomki.
Ekspozycję, która przybliża zagadnienie ruchu oporu w niemieckim KL Auschwitz, otwarto w dwóch salach na parterze poobozowego bloku 11. Wydarzenie było częścią obchodów 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z tego obozu.
Ruszył montaż nowej ekspozycji, która przybliży tematykę ruchu oporu w niemieckim KL Auschwitz. Wystawa powstaje w dwóch salach na parterze poobozowego bloku 11 – poinformował w piątek rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Prokuratorzy z Oświęcimia zajmą się doniesieniem bielszczanina Jerzego Klistały. Jego zdaniem w Muzeum Auschwitz mogło dojść do dewastacji, gdyż z jednej z sal w bloku 11 usunięto wyposażenie, w tym prycze, by utworzyć nową wystawę – podała prokuratura.
Zdaniem bielszczanina Jerzego Klistały w Muzeum Auschwitz mogło dojść do dewastacji miejsca pamięci. W doniesieniu do prokuratury napisał, że z jednej sal w bloku 11 usunięto zabytkowe prycze więźniarskie, by utworzyć nową wystawę. Muzeum odpiera zarzuty.
Nowa stała ekspozycja, która przybliży tematykę ruchu oporu w niemieckim obozie Auschwitz, zostanie otwarta w Muzeum Auschwitz 14 czerwca. Tego dnia przypada 78. rocznica deportowania do obozu pierwszej grupy Polaków – dowiedziała się w środę PAP.