Konająca pod murem na oczach matki 11-latka zgwałcona i pobita przez ronowców; dziewczyna, która wolała umrzeć, niż oddać się zbrodniarzowi, oraz Zosia, matka i żona, zaatakowana przez dziewięciu żołnierzy RONA – „ubranie miała poszarpane, płakała spazmatycznie” - to historie kobiet z Zieleniaka.
Druga wojna czeczeńska wybuchła w 1999 r., ale kwestia niepodległości Czeczenii pojawiła się w 1991 r., tuż po rozpadzie ZSRS. Już Aleksandr Sołżenicyn w „Archipelagu Gułag” wspomina Czeczenów jako ten naród wchodzący w skład ZSRS, który nie daje się okiełznać – historie wojen w tym regionie sięgają XVIII w. i carskiej Rosji. Zdjęcia z drugiej wojny czeczeńskiej nie mogą nie przywoływać skojarzeń z trwającą obecnie wojną na Ukrainie.
Szczątki około 50 osób prawdopodobnie zabitych przez Niemców w czasie II wojny światowej odnaleźli do tej pory badacze IPN na Górkach Czechowskich w Lublinie. Wiadomo już, że jest tam kolejna mogiła. Podczas ekshumacji w latach 40-tych wydobyto tam szczątki ponad 230 osób.
W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar w Tuskulanach upamiętniającego około 700 osób, m.in. 32 żołnierzy AK, zamordowanych przez Ludowy Komisariat Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR (NKGB), w środę odsłonięto wystawę plenerową „Wysłuchaj Mojej Historii”.
W polskiej kwaterze w Ponarach upamiętniono w środę ofiary masowych mordów dokonanych podczas II wojny światowej przez oddziały SS i kolaboranckiej policji litewskiej. Zbrodnia ponarska wciąż jest mała znana – ocenił Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
W wieku 80 lat zmarł William Calley, który jako porucznik armii USA dowodził oddziałem dokonującym 16 marca 1968 r. masakry mieszkańców wietnamskiej wioski My Lai - poinformował w poniedziałek dziennik "Washington Post". Caslley został skazany na dożywotnie więzienie, ale wkrótce karę zamieniono mu na areszt domowy, a później ułaskawiono.
Wystawę „Tu jest wojna” można oglądać w Leica Store & Gallery w Warszawie od czwartku. Ekspozycja jest projektem fotoreportera Wojciecha Grzędzińskiego i dziennikarza Pawła Reszki. „To reportaż w formie galeryjnej, bo można go przeczytać i obejrzeć” - poinformował Grzędziński w rozmowie z PAP.
Specjalna Izba Sądowa Kosowa z siedzibą w Hadze skazała we wtorek jednego z byłych dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) Pjetera Shalę na 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny z siłami serbskim pod koniec lat 90.
Parlament Czarnogóry, na wniosek proserbskiego i prorosyjskiego ugrupowania, przegłosował uchwałę ws. ludobójstwa w Jasenovcu - największym obozie koncentracyjnym na terenie nazistowskiego Niepodległego Państwa Chorwackiego. Władze Chorwacji stanowczo potępiły decyzję Podgoricy.
W czwartek ukazał się zwiastun ukraińskiego filmu fabularnego "Bucza" w reżyserii Stanisława Tiunowa. Premiera produkcji, która już wywołuje kontrowersje, odbędzie się 7 listopada br. Jedną z głównych roli gra polski aktor Cezary Łukaszewicz.