80 lat temu, 16 czerwca 1944 r., w Jewłaszach nad Niemnem w walce z Niemcami poległ Jan Piwnik „Ponury” – cichociemny, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK; legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
W 80. rocznicę powstania świętokrzyskich zgrupowań partyzanckich AK „Ponury” na leśnej polanie na Wykusie w Górach Świętokrzyskich upamiętniono żołnierzy Armii Krajowej walczących pod komendą Jana Piwnika ps. Ponury i Eugeniusza Kaszyńskiego ps. Nurt.
Poczta Polska oddaje hołd bohaterom swoją patriotyczną emisją „80. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej »Ponury«„. Odsłona waloru filatelistycznego przedstawia historyczną postać pułkownika cc. Jana Piwnika „Ponurego”, będącego symbolem heroicznych walk stoczonych podczas II wojny światowej.
W Skarżysku-Kamiennej odbyły się w sobotę uroczystości pogrzebowe por. Józefy Stefanowskiej-Rybus ps. Poranek, podkomendnej plutonu ochronnego dowódcy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” walczących w Górach Świętokrzyskich.
Tu zawsze biło serce wolnej Polski, w tych lasach zawsze byliśmy wolni – mówił w sobotę na polanie Wykusowej koło Wąchocka (Świętokrzyskie) szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości upamiętniających żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”.
Uroczystości na polanie Wykusowej, przestawienia artystyczne, inscenizacje i konferencje historyczne, nabożeństwa - to tylko niektóre wydarzenia upamiętniające żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”. Uroczystości rozpoczną się w piątek w Bodzentynie.
Francuski żandarm pułkownik Arnaud Beltrame, który w marcu tego roku zginął z rąk terrorysty, został pośmiertnie uhonorowany policyjną odznaką im. „Ponurego”. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Wąchocku.
Naszym zadaniem jest wychować przyszłe pokolenia w duchu wartości, które były obecne w naszej ojczyźnie od wieków, w duchu tradycji i umiłowania wspólnej sprawy - powiedział w niedzielę szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.