20 listopada 1964 r. rozpoczął się proces w "aferze mięsnej". Główny oskarżony Stanisław Wawrzecki został skazany na karę śmierci i powieszony. "Gomułka oczekiwał najsurowszej kary. Była to zbrodnia sądowa" - powiedział PAP wykładowca SGH prof. Andrzej Zawistowski.
14 października 1964 r. w wyniku pałacowego zamachu stanu władzę w Związku Radzieckim stracił Nikita Chruszczow. „Jedna z pierwszych zasad słabnącego autokraty powinna brzmieć: nie zostawiaj stolicy w rękach rywali” – podsumował okoliczności spisku amerykański politolog.
60 lat temu, 14 marca 1964 r., Antoni Słonimski doręczył do Urzędu Rady Ministrów podpisany przez 34 przedstawicieli polskiego życia literackiego i kultury, będący sprzeciwem wobec polityki kulturalnej prowadzonej przez władze PRL, m.in. ograniczania wolności słowa.
65 lat temu, 22 lutego 1959 r., odbył się pierwszy międzynarodowy wyścig samochodowy Daytona 500. Jest on obecnie jednym z najbardziej znanych amerykańskich wyścigów. W Polsce spopularyzował go film animowany „Auta”.
To Jerzy Giedroyc stał za Listem 34. Było to dla mnie zaskoczeniem, ale odpowiadało jego strategii – mówi PAP dr Małgorzata Ptasińska, historyk z IPN. Na ten trop badaczka natrafiła w korespondencji szefa paryskiej „Kultury” ze Zbigniewem Brzezińskim.
30 października minie 60 lat od sprowadzenia pięciu, pierwszych żubrów w Bieszczady. Dziś populacja tych zwierząt sięga 750 osobników i jest to najliczniejsze stado żubrów na świecie bytujące w górach – informuje PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
60 lat temu, 21 października 1963 r., od kul ZOMO zginął Józef Franczak ps. Lalek, żołnierz WP, AK, ostatni partyzant podziemia, który poległ z bronią w ręku. Jego śmierć symbolicznie zamyka okres walki antykomunistycznego ruchu oporu.
65 lat temu, 24 września 1958 r., I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka wezwał do budowy tysiąca szkół na tysiąclecie państwa polskiego. „Przemówienie o szkołach tysiąclatkach można odczytać jako sygnał tego, że Gomułka wyrusza na bitwę o dusze Polaków” – mówi PAP biograf Gomułki, Piotr Lipiński.
W nocy z 12 na 13 sierpnia 1957 roku na ulice Łodzi nie wyjechały tramwaje, które stanowiły wówczas większość pojazdów miejskiego transportu publicznego. Tramwajarze domagali się m.in. podwyżek płac i lepszych warunków pracy. Komunistyczne władze brutalnie stłumiły strajk wysyłając do zajezdni oddziały ZOMO – przypomina w rozmowie z PAP łódzki historyk i dziennikarz Zbigniew Natkański.
Kielecka prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu, który oddalił wniosek o oczyszczenie z zarzutów działacza antykomunistycznego Czesława Lipca. Za działalność konspiracyjną mężczyzna został skazany przez komunistyczny sąd m.in. na sześć lat więzienia. O honorową rehabilitację walczy rodzina.