18 listopada 1949 r. na Okęciu funkcjonariusze UB aresztowali pracownika konsulatu Francji w Szczecinie André Robineau. Sprawa była politycznym pretekstem, który komunistom wydawał się potrzebny do zerwania kontaktów z Zachodem. Tego oczekiwał Stalin - powiedział PAP historyk prof. Patryk Pleskot.
Rosyjsko-hiszpański szpieg Paweł Rubcow, znany też jako Pablo Gonzalez, zbierał informacje na temat rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i przekazywał Moskwie dane europejskich klinik, w których go leczono – podał w niedzielę hiszpański dziennik „El Mundo”.
W Ankarze odbyła się w czwartek największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów Rosji i krajów Zachodu, która objęła 24 osoby i dwoje dzieci - podkreślają agencje. Prezentujemy najważniejsze wymiany szpiegów i więźniów między Związkiem Sowieckim - Rosją a USA od 1962 roku.
11 czerwca 1985 r. na moście Glienicke oddzielającym Berlin Zachodni od NRD doszło do sławnej wymiany szpiegów. Skazany w USA na dożywocie Marian Zacharski, który zdobył dla PRL-owskiego wywiadu tajemnice amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, został wymieniony na Jerzego Pawłowskiego - mistrza olimpijskiego, odsiadującego 25-letni wyrok za przekazywanie poufnych informacji na rzecz CIA.
Katalog „osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa PRL” został uzupełniony przez Biuro Lustracyjne IPN o dwa nowe wpisy. Nowe informacje dotyczą konstruktora ORP Orzeł, żołnierza AK, oficera wywiadu Kazimierza Leskiego oraz działacza ROPCiO prof. Wiesława Wysockiego.
Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Ambasada RP w Algierii oraz Zarząd Festiwalu FIBDA (Międzynarodowy Festiwal Komiksów w Algierii) przygotowały dwa komiksy poświęcone polskiemu szpiegowi Mieczysławowi Słowikowskiemu, pseudonim RYGOR, który był twórcą siatki szpiegowskiej w Algierii.
Mata Hari była z pewnością postacią tragiczną. Prawdopodobnie nie do końca zdawała sobie sprawę w czym dokładnie bierze udział i jakie mogą być konsekwencje jej działań - mówi dr hab. Piotr Szlanta z Instytutu Historycznego UW. 100 lat temu, 25 lipca 1917 r., na karę śmierci skazana została Mata Hari, najsłynniejsza kobieta-szpieg.
25 czerwca 1952 r., po brutalnym śledztwie, Najwyższy Sąd Wojskowy skazał gen. Józefa Kuropieskę na karę śmierci, uznając go winnym usiłowania obalenia ustroju Polski Ludowej. W grudniu 1955 r., po wcześniejszym uchyleniu wyroku, wypuszczono go na wolność.
Niezwykłą wystawę prezentuje francuskie Muzeum Armii w Les Invalides w Paryżu, na której zgromadzono szpiegowskie gadżety i tajną broń - zatrute długopisy, wybuchające szczury - w sumie ok. 400 przedmiotów i urządzeń sprzed czasów cyberwojen.
35 lat temu, 14 grudnia 1981 r., agent PRL-owskiego wywiadu Marian Zacharski został skazany przez sąd w Los Angeles na karę dożywotniego więzienia za wykradzenie tajemnic amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, m.in. systemów radarowych i antyrakiety Patriot.