75 lat temu, 28 czerwca 1945 r., powołano Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Jego powstanie było realizacją uchwał z konferencji w Jałcie, które według aliantów zachodnich miały zapewnić Polsce możliwość decydowania o swoim losie. TRJN okazał się narzędziem w rękach Stalina.
Anders nawet po śmierci był postrzegany jako zagrożenie dla komunistów. Uchylenie decyzji o pozbawieniu go obywatelstwa byłoby przyznaniem się przez nich do poniesionej klęski – mówi prof. Krzysztof Tarka z Uniwersytetu Opolskiego. 26 września 1946 r. komunistyczne władze pozbawiły obywatelstwa polskiego 76 oficerów PSZ na Zachodzie.
115 lat temu, 18 lipca 1901 roku, w Holsterhausen w Westfalii urodził się Stanisław Mikołajczyk, działacz ruchu ludowego, premier rządu RP na uchodźstwie (1943-1944). Mikołajczyk jako wicepremier i minister rolnictwa w powojennym Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej stał się symbolem opozycji wobec komunistów.
Stanisław Mikołajczyk, poseł na Sejm II RP, przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego i premier rządu RP na uchodźstwie urodził się 18 lipca 1901 roku w Holsterhausen w Westfalii. W tym roku mija 110 lat od tego wydarzenia.
Działacze PSL świętowali w piątek w Warszawie 110. rocznicę urodzin przywódcy Stronnictwa, premiera RP na uchodźstwie Stanisława Mikołajczyka. Z tej okazji w Muzeum Ruchu Ludowego wręczone zostały odznaczenia zasłużonym dla ruchu. "Stanisław Mikołajczyk spinał niejako przeszłość ze współczesnością ruchu ludowego. W 1945 r. niósł Polakom nadzieję, kiedy wszyscy bali się rzeczywistości, która wówczas nastawała" - mówił dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Janusz Gmitruk.