Kaftanik niemowlęcy uszyty w 1944 r. przez więźniarki Serbii dla współtowarzyszki z celi Ireny Wituskiej i jej syna Mariusza został przekazany do zbiorów stołecznego Muzeum Więzienia Pawiak. Po zinwentaryzowaniu przedmiot będzie można oglądać na ekspozycji.
Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze stroną niemiecką zabytkowa ikona z przedstawieniem Michała Archanioła, skradziona ponad 30 lat temu ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, wróciła do Polski - poinformowano na stronie MKDNiS.
Meble pochodzące z XIX-wiecznej apteki, która jeszcze dziesięć lat temu działała w Rynku w Radomiu, przekazali do Muzeum im. Jacka Malewskiego jej ostatni właściciele. W podziękowaniu za ten gest marszałek woj. mazowieckiego przyznał im medal pamiątkowy "Pro Masovia".
O upamiętniającą gedanistów, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, koszulkę piłkarską gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922, która nawiązuje do przedwojennego stroju, wzbogaciło się Muzeum Poczty Polskiej, oddział Muzeum Gdańska.
Oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, której kod złamali polscy matematycy zostanie zakupiona i trafi na wystawę stałą w Muzeum Historii Polski. Środki na ten cel podarowała stołecznej placówce amerykańska firma technologiczna Prescient.