Platforma do zamawiania książek przez internet, zakup sprzętu komputerowego a także studia nagrań do realizacji m.in. spotkań literackich - znalazło się w projekcie e-usług Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego. Biblioteka na ten cel pozyskała 2 mln zł z funduszy unijnych.
XIX-wieczne pierwsze wydania książek m.in. Karpińskiego, Orzeszkowej, Moniuszki czy Glogera, ale też starodruki i dokumenty ważne dla historii regionu - kupiła w tym roku Książnica Podlaska w Białymstoku. W sumie jej zbiory wzbogaciły się o 56 antykwarycznych woluminów.
XVIII-wieczny starodruk i dokumenty z XIX i XX wieku związane z Podlaskiem oraz pierwsze wydanie powieści „Bene nati” Elizy Orzeszkowej kupiła na aukcjach antykwarycznych do swoich zbiorów Książnica Podlaska w Białymstoku.
Promocji czytelnictwa poprzez połączenie literatury i muzyki będzie służył najnowszy projekt Książnicy Podlaskiej „Z książką w podróż muzyczną”. Złożą się na niego warsztaty literacko-muzyczne, zajęcia teatralne, koncerty i spotkania autorskie skierowane do dzieci i dorosłych.
Spotkania z pisarzami, sejmik poetycki, a także wystawy i warsztaty literackie dla najmłodszych złożą się na rozpoczęty w czwartek 3. Festiwal Literacki "Autorzy i książki" w Białymstoku. Ma on podsumowywać to, co wydarzyło się w literaturze w Podlaskiem w minionym roku.
Do najmłodszych Polaków na Wschodzie trafi część egzemplarzy nowych książek dla dzieci wydanych przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. Pomoże w tym stowarzyszenie Wspólnota Polska, z którym Książnica rozpoczyna bliższą współpracę. Poinformowano o tym we wtorek na konferencji prasowej w Książnicy.
Zdigitalizowanych kilkaset godzin archiwalnych filmów i nagrań dźwiękowych, a także kilka tysięcy fotografii dokumentujących podlaską kulturę ludową - pieśni, obrzędy i zwyczaje - od poniedziałku jest dostępnych na portalu internetowym "Podlaskie zbiory cyfrowe".