Około 300 zabytków, m.in. żelaznych siekier, nożyc oraz unikatowy hełm celtycki z IV w. p.n.e., odnaleźli archeolodzy na stanowisku “Łysa Góra” na Mazowszu. Kierujący badaniami dr Bartłomiej Kaczyński ocenił, że znaleziony hełm to rzadki zabytek, przykład zaawansowanej metalurgii celtyckiej.
Ponad 150 tys. ludzi przemaszerowało we wtorek 5 Aleją na Manhattanie w Paradzie Św. Partyka. Obserwowało ją ok. dwóch milionów ludzi. Na paradzie nie pojawił się burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio w proteście przeciw ograniczeniu obecności homoseksualistów.
Choć święty Patryk nie był Irlandczykiem, jest patronem Irlandii, której przyniósł chrześcijaństwo. To on miał wypędzić z wyspy węże - mówi PAP ambasador Irlandii. 17 marca to w Irlandii święto narodowe, obchodzone też w Tokio, Nowym Jorku czy Sydney.
Szmaragdowa potańcówka, celtyckie wróżby, filmy, koncerty i warsztaty tańca irlandzkiego – to niektóre z atrakcji, jakie czekają od piątku na mieszkańców Poznania podczas Dni św. Patryka. Obchody święta patrona Irlandii potrwają do 17 marca.
Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał w środę w depozyt Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu kilkanaście celtyckich zabytków archeologicznych – monet oraz figurek i ozdób, znalezionych w 2006 r. podczas nielegalnych poszukiwań w Nowej Cerekwi.
Opolski sąd okręgowy uznał, że mężczyzna oskarżony o kradzież i wywiezienie z Polski zabytków kultury celtyckiej - monet z III i II w. p.n.e. oraz figurek i biżuterii z brązu – jest winny kradzieży. Odstąpił jednak od wymierzenia mu kary.
Przed opolskim sądem rozpoczął się w poniedziałek proces mężczyzny oskarżonego o kradzież i wywiezienie z Polski zabytków kultury celtyckiej - monet z III i II p.n.e. oraz figurek i biżuterii z brązu. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Na dzień przed świętem Wszystkich Świętych w USA obchodzone jest w czwartek Halloween, święto nawiązujące do pogańskich tradycji celtyckich. To niewinna tradycja i Kościół nie powinien jej potępiać - mówi PAP prof. Thomas H. Groome z katolickiego Boston College.
Celtycką monetę o średnicy 6,5 mm znaleziono podczas badań prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN i miejscowych archeologów. Według Sławomira Miłka z kaliskiego Muzeum Okręgowego jest to najmniejsza moneta wybita w Polsce.