Opera „Halka”, wierne odbicie zachowanej wileńskiej wersji z 1848 roku, w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej na scenie dawnego teatru na Pohulance w Wilnie zakończyła we wtorek na Litwie Rok Stanisława Moniuszki.
5 maja na ul. Moniuszki hejnałem i wspólnym śpiewaniem pieśni Kraków zainauguruje obchody Roku Stanisława Moniuszki. Z kolei Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM), mające siedzibę w stolicy Małopolski, przygotowuje blisko 20 nowych wydań nutowych dzieł kompozytora.
W obchody Roku Stanisława Hadyny, jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki czy w 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich – wpisze się w najbliższym sezonie artystycznym Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Koncertowym wykonaniem „Halki” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rozpocznie się w sobotę rok poświęcony temu kompozytorowi. „Halkę” wykona Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestra Europa Galante oraz soliści pod dyrekcją Fabia Biondiego.
Dzieła Stanisława Moniuszki powinien poznać cały świat; to drugi po Fryderyku Chopinie polski kompozytor - ocenił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zapowiedział, że od 5 stycznia Moniuszko będzie patronem Dworca Centralnego w Warszawie.
Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora oddano w niej hołd „wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki – stawiając go za wzór patriotyzmu”.
Wileńska wersja opery „Halka” w wykonaniu chóru kameralnego i orkiestry Capella Cracoviensis w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie zainaugurowała w środę na Litwie Rok Stanisława Moniuszki.