105 lat temu, 18 stycznia 1919 r., powstał Polski Czerwony Krzyż. „Pod znakiem czerwonego krzyża działają ludzie, którzy służą drugiemu człowiekowi, niezależnie od pochodzenia, poglądów czy orientacji politycznej. Łączy nas potrzeba bezinteresownego pomagania” – napisał Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego PCK.
Płock to jedno z miast, gdzie 100 lat temu najwcześniej powstały struktury Polskiego Czerwonego Krzyża. Z okazji jubileuszu w tamtejszym Domu Darmstadt otwarto w piątek wystawę fotografii i dokumentów, które prezentują lokalną działalność tego stowarzyszenia.
„Odruch pomocy. Polski Czerwony Krzyż 1919–2019” to temat najnowszego numeru kwartalnika „Karta”. W numerze znalazły się również teksty dotyczące namalowanej w 1948 r. przez Pabla Picassa syrenki na warszawskim Kole oraz fragmenty wspomnień Wiktora Woroszylskiego dotyczące przełomu 1988/1989.
W Sejmie otwarto w środę wystawę z okazji stulecia działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Na ekspozycji zaprezentowano historię PCK, a także przemianę podejścia społecznego do kwestii takich, jak ochrona zdrowia, krwiodawstwo, edukacja i zdrowe odżywianie.
100 lat temu, 18 stycznia 1919 r., powstało Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Wpisana w jego statut działalność humanitarno-charytatywna była wówczas potrzebna natychmiast. W ciągu pierwszych miesięcy istnienia organizacja miała do czynienia z dwoma powstaniami i jedną wojną.
Od stu lat Polski Czerwony Krzyż wspiera potrzebujących i uwrażliwia społeczeństwo na krzywdę ludzką oraz promuje ideę niesienia bezinteresownej pomocy – podkreślił prezes PCK Stanisław Kracik. W piątek mija sto lat działalności tej najstarszej polskiej organizacji humanitarnej.