Szwedzka dynastia Wazów rządziła Rzeczpospolitą Obojga Narodów niecałe 100 lat. Zygmunt III Waza został wybrany na króla podczas elekcji w 1587 roku. Co zaważyło na tym wyborze? Jak udało mu się wygrać z konkurentem z rodu Habsburgów, księciem Maksymilianem III i jaki miała z tym związek Anna Jagiellonka? Wspomnimy także o ważnej roli, jaką w tamtym czasie odegrał potężny magnat Jan Zamoyski.
Dzieła sztuki, dokumenty i druki składają się na ekspozycję „Świat polskich Wazów. Przestrzeń- ludzie-sztuka”, która jest zwieńczeniem Roku Wazowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa jest dostępna dla publiczności od 6 listopada.
Zygmunt III Waza urodził się 20 czerwca 1566 r. w Gripsholmie k. Sztokholmu. Był synem Jana Wazy, księcia finlandzkiego, od 1569 r. króla szwedzkiego, i Katarzyny Jagiellonki, córki Zygmunta I Starego. W 1587 r. został wybrany królem Polski, w latach 1592-1599 był królem Szwecji.
Wystawy, m.in. „Król się żeni! Rolka sztokholmska”, „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w dawnej Polsce w XVI-XVII w.”, „Świat polskich Wazów” oraz cykl wykładów i ponad 60 koncertów złożą się na program Roku Wazowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie.