Wieczorem w niedzielę w Jabłonkowie na Zaolziu zakończyły się 76. Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto”, największa impreza Polaków w Czechach. Deszcz zmusił organizatorów do korekty programu, ale przez cały dzień przekonywano, że „Gorol” przed wodą się nie chowa.
W dniu Wszystkich Świętych przedstawiciele polskich środowisk w Czechach odwiedzali znajdujące się w Pradze groby Polaków. Ze względu na pandemię czyniono to indywidualnie. Ambasada RP w Pradze apeluje o informacje o zapomnianych lub nieznanych polskich grobach w Czechach.
W Trzyńcu na Zaolziu obradowało w sobotę XIII Zgromadzenie Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, które wybrało nowe władze organizacji. Prezesem ponownie został wybrany Mariusz Wałach. Sytuacja epidemiczna ograniczyła prace do spraw statutowych.
Powołane przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej w kwietniu Centrum Rozwoju Zaolzia, od września zmienia nazwę na Centrum Polskie – informuje prezes Kongresu Mariusz Wałach. Ośrodek ma wspierać polską oświatę, promować kulturę i dorobek Zaolzia.
72. „Gorolski Święto” kończy się w niedzielę na czeskim Zaolziu. Tę międzynarodową imprezę folklorystyczną zorganizował Polski Związek Kulturalno-Oświatowy (PZKO), a uczestniczyły w niej chóry i zespoły ludowe m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.
W Jabłonkowie na Zaolziu rozpoczęły się w piątek organizowane corocznie w sierpniu przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy (PZKO) Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Gorolski Święto. Występy artystyczne i imprezy towarzyszące potrwają do niedzieli.
Obecnie w Czechach żyje 38 tys. Polaków - 30 tys. stanowią autochtoni z Zaolzia, a 8 tys. to emigranci - przekazał w czwartek w Sejmie prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Mariusz Wałach. Podkreślił, że od 2015 r. na Zaolziu jest wdrażana strategia rozwoju polskości w tym regionie "Wizja 2035".