Muzeum Dzieci Polskich zainicjowało akcję "Ocalić od zapomnienia – ślady historii obozu na Przemysłowej w Łodzi", w ramach której poszukuje artefaktów dotyczących historii dzieci polskich w okresie II wojny światowej. Wzbogacą one zbiory placówki.
Państwowe Muzeum na Majdanku zbiera rodzinne pamiątki związane z funkcjonowaniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie. Materiały pomogą muzealnikom uczyć historii obozu, opowiadać losy jego 130 tys. więźniów i 80 tys. ofiar.
Muzeum Gdańska rozpoczyna ogólnopolską zbiórkę pamiątek związanych z hotelami działającymi na terenie miasta. Każdy, kto dysponuje przedmiotami lub fotografiami, może je przekazać na zaplanowaną na czerwiec wystawę czasową "Pokój z widokiem". Akcja potrwa do końca lutego 2024 roku.
Rośnie liczba eksponatów przekazywanych i wypożyczanych do nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Poznaniu, która ma być gotowa za trzy lata. Wiele cennych eksponatów zostało kupionych. Zbiórka i zakupy wciąż trwają – informuje PAP dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.
Nabiera tempa zbiórka pamiątek do nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Poznaniu, która powstaje w Poznaniu. Przedmioty i całe kolekcje przekazują rodziny powstańców z regionu, z kraju i spoza Polski.
Muzeum Mazowieckie w Płocku, w związku z projektem utworzenia nowego oddziału - Muzeum Ziemi Gostynińskiej, ogłosiło zbiórkę pamiątek związanych z historią Gostynina i regionu. Placówka ma powstać w "gostynińskich arkadach", pochodzących z lat 20. XX wieku. Jej otwarcie planowane jest na 2025 r.
Ponad 800 pamiątek z czasów Powstania Wielkopolskiego zebrało dotąd Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu w ramach akcji „Podziel się swoją historią”. Zobaczyć je będzie można w nowej siedzibie muzeum zrywu. Teraz niektóre prezentowane są w sieci.
Płońsk rozpoczął zbiórkę pamiątek, w tym dokumentów, wspomnień i fotografii, które będą prezentowane na ekspozycji stałej w powstającym tam „Domu dobrej pamięci”. Przyszła wystawa tej placówki będzie poświęcona wspólnej historii Polaków i Żydów, którzy niegdyś mieszkali razem z tym mieście.
8 maja przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do wspólnego tworzenia wirtualnej wystawy pamiątek z okresu Powstania Warszawskiego, okupacji, a także przedwojennej Warszawy.
Blisko 530 pamiątek związanych z ks. Jerzym Popiełuszką przekazano Ośrodkowi Dokumentacji, Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w ramach akcji „Popiełuszko – Pamiętam”, której pierwszy etap zakończył się w piątek – poinformowali w komunikacie przesłanym PAP organizatorzy akcji.