Ambasadorka Włoch w USA Mariangela Zappia zorganizowała we włoskim konsulacie generalnym w Nowym Yorku spotkanie, by uczcić pamięć 60 dyplomatów z 28 krajów, w tym Polaków z tzw. Grupy Ładosia, którzy podczas wojny ratowali Żydów, wydając im fałszywe wizy i paszporty.
Osoby niosące pomoc w czasie Holokaustu musiały często działać we wrogim środowisku. I to nie tylko ze strony Niemców i ich sprzymierzeńców, ale także świata alianckiego - mówi PAP historyk prof. Roger Moorhouse, autor książki "Paszporty życia". Przypominamy rozmowę, która ukazała się w lipcu ub.r. w związku z angielską i amerykańską premierą książki.
W poniedziałek w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zostanie otwarta wystawa „Paszporty życia” („Reisepässe des Lebens”). Odwiedzający poznają historię Grupy Ładosia, która ratowała Żydów od Zagłady, wydając im fałszywe paszporty krajów latynoamerykańskich.
Działalność polskich i zagranicznych dyplomatów w latach wojny stanowi uzasadniony powód do dumy – powiedział w piątek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Decyzja: ratować ludzi”, poświęconej działalności polskich dyplomatów ratujących Żydów.
Polscy dyplomaci byli zaangażowani w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej jeszcze zanim się zaczął Holokaust – mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse, autor wydanej na początku sierpnia książki „The Forgers”, która przybliża działania Grupy Ładosia.
Historia Aleksandra Ładosia i jego współpracowników pokazuje, że polski rząd na uchodźstwie robił wiele, by pomóc Żydom i było to postawą wyjątkową, bo reakcje innych państw na Holokaust cechowała obojętność – mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse. Wyraził też opinię, że aby zapewnić Aleksandrowi Ładosiowi należne uznanie na świecie, bardzo przydatne byłoby opowiedzenie tej historii w kinie, tak jak się stało z postacią Oskara Schindlera.
Osoby niosące pomoc w czasie Holokaustu musiały często działać we wrogim środowisku. I to nie tylko wrogim ze strony Niemców i ich sprzymierzeńców, ale także świata alianckiego – powiedział PAP historyk prof. Roger Moorhouse. Wkrótce w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych ukazuje się jego książka o Aleksandrze Ładosiu i jego współpracownikach.
Grupa Ładosia jest niezwykle ważna dla historii II wojny światowej oraz historii Holokaustu. Był to nowy rodzaj niesienia pomocy niesienia pomocy o bardzo dużym znaczeniu - powiedział PAP historyk prof. Roger Moorhouse.
Senator Demokratów Tim Kaine i Republikanin Bill Hagerty zgłosili projekt ustawy przyznającej Złote Medale Kongresu USA 60 dyplomatom zaangażowanym w ratowanie Żydów z Holokaustu. W tym gronie jest pięciu Polaków, większość z tzw. grupy Ładosia.
Aleksander Ładoś i Konstanty Rokicki, polski ambasador i konsul w Szwajcarii, którzy w czasie wojny tworzyli system fałszywych paszportów dla ratowania Żydów, będą mieli swoje ulice w Otwocku – podkreśla szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. „Czekam na Warszawę” – dodaje.