Osoby niosące pomoc w czasie Holokaustu musiały często działać we wrogim środowisku. I to nie tylko ze strony Niemców i ich sprzymierzeńców, ale także świata alianckiego - mówi PAP historyk prof. Roger Moorhouse, autor książki "Paszporty życia". Przypominamy rozmowę, która ukazała się w lipcu ub.r. w związku z angielską i amerykańską premierą książki.
Polscy dyplomaci byli zaangażowani w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej jeszcze zanim się zaczął Holokaust – mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse, autor wydanej na początku sierpnia książki „The Forgers”, która przybliża działania Grupy Ładosia.
Historia Aleksandra Ładosia i jego współpracowników pokazuje, że polski rząd na uchodźstwie robił wiele, by pomóc Żydom i było to postawą wyjątkową, bo reakcje innych państw na Holokaust cechowała obojętność – mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse. Wyraził też opinię, że aby zapewnić Aleksandrowi Ładosiowi należne uznanie na świecie, bardzo przydatne byłoby opowiedzenie tej historii w kinie, tak jak się stało z postacią Oskara Schindlera.
Powstanie Warszawskie zatrzymało na kilkanaście tygodni sowiecki marsz na zachód. Stalin wykorzystał ten czas na zabezpieczenie zdobyczy na Bałkanach, co też było jego celem - uważa brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Osoby niosące pomoc w czasie Holokaustu musiały często działać we wrogim środowisku. I to nie tylko wrogim ze strony Niemców i ich sprzymierzeńców, ale także świata alianckiego – powiedział PAP historyk prof. Roger Moorhouse. Wkrótce w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych ukazuje się jego książka o Aleksandrze Ładosiu i jego współpracownikach.
Grupa Ładosia jest niezwykle ważna dla historii II wojny światowej oraz historii Holokaustu. Był to nowy rodzaj niesienia pomocy niesienia pomocy o bardzo dużym znaczeniu - powiedział PAP historyk prof. Roger Moorhouse.
To, że Niemcy skutecznie kamuflowały swoje zbrodnicze działania wobec Żydów było jedną z przyczyn tego, iż powstanie w getcie warszawskim było jednym z nielicznych przejawów żydowskiego ruchu oporu. Dla większości Żydów masowe zabijanie w czasie Holokaustu było po prostu niewyobrażalne - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Brytyjski historyk Roger Moorhouse przypomniał w piątek na Twitterze o przypadającej tego dnia rocznicy rozpoczęcia przez wojska sowieckie pierwszej zakrojonej na szeroką skalę deportacji Polaków z okupowanej wschodniej Polski. „Zamiarem było przeprowadzenie ordynarnej czystki klasowej i etnicznej, usunięcie wszystkich tych, którzy mogliby stanowić przeszkodę dla narzucenia władzy sowieckiej”- wskazuje Moorhouse.
„Tego dnia [27 grudnia – PAP] w 1939 roku dokonana przez niemiecką żandarmerię pod Warszawą masakra 107 polskich cywilów stała się jednym z pierwszych masowych okrucieństw popełnionych przez Niemców w okupowanej Polsce” – napisał we wtorek na Twitterze brytyjski historyk Roger Moorhouse.