Czołowym przedstawicielom ruchu prometejskiego przed wojną oraz propagującym go organizacjom i czasopismom poświęcona jest trzydniowa konferencja, rozpoczęta w piątek w Warszawie. Uczestniczą w niej badacze m.in. z Polski, Ukrainy, Rosji i Azerbejdżanu.
„Organizacje – Czasopisma – Wydawnictwa Prometejskie” to tytuł trzeciej międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 25-27 października na Uniwersytecie Warszawskim. Organizatorem jest Studium Europy Wschodniej UW oraz czasopismo „Nowy Prometeusz”. Muzeum Historii Polski jest współorganizatorem wydarzenia.
Stosunki polsko-ukraińskie w XX w., życie i działalność Jerzego Giedroycia oraz recepcja i aktualność idei, które głosił są głównymi tematami rozpoczętej w czwartek w Warszawie dwudniowej konferencji naukowej „Giedroyc i Ukraina”.
29 sierpnia 1931 r. w Truskawcu k. Drohobycza ukraińscy nacjonaliści zastrzelili Tadeusza Hołówkę, działacza PPS, przedstawiciela ruchu prometejskiego, jednego z najaktywniejszych działaczy obozu piłsudczykowskiego, współtwórcę BBWR.