20 lat temu, 13 stycznia 2001 r., zmarł Wojciech Ziembiński, wieloletni działacz antykomunistyczny. Przykładał szczególną wagę do odkłamywania propagandowej wizji polskiej historii. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Po roku 1989 był m.in. inicjatorem budowy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Był określany „człowiekiem niepodległości”.
Kazimierz Cholewa, Wasyl Haniewicz, Andrzej Pityński, Wojciech Ziembiński, a także austriacki Komitet Pamięci Gusen to tegoroczni laureaci nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, przyznawanej przez IPN za upamiętnianie historii narodu polskiego z lat 1939–89.
Wojciecha Ziembińskiego - wieloletniego działacza antykomunistycznego i inicjatora budowy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie - upamiętniono w czwartek w Warszawie. W 81. rocznicę agresji Sowietów na Polskę działacza uhonorowano tablicą memoratywną.
Podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowej w czwartek odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca śp. Wojciecha Ziembińskiego, którą sfinansował Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Tablica mieścić się będzie przy pomniku ku czci Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.
95 lat temu, 22 marca 1925 r., urodził się Wojciech Ziembiński, wieloletni działacz antykomunistyczny. Przykładał szczególną wagę do odkłamywania propagandowej wizji polskiej historii. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W ostatnich latach życia był m.in. inicjatorem budowy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.