W sobotni wieczór w stołecznych Łazienkach Królewskich odbędzie się plenerowe widowisko teatralne „Noc listopadowa” w reżyserii Leszka Zdunia. To hołd dla Stanisława Wyspiańskiego w 115. rocznicę śmierci artysty, w miejscu, w którym rozpoczęło się Powstanie Listopadowe i które wywarło na nim ogromne wrażenie.
W inscenizacji znajdą się sceny wizyjne, które są wpisane w dramat, ale w teatrze są nie do zrealizowania, a w przestrzeni Łazienek Królewskich to się udaje – mówi PAP Leszek Zduń, inscenizator „Nocy listopadowej” wg S. Wyspiańskiego. Premiera – 12 listopada w Muzeum Łazienki Królewskie.
Podchorążowie, którzy rozpoczęli powstanie listopadowe, zamiast wsparcia ze strony dowódców napotkali sprzeciw; elita nie wierzyła w niepodległość - mówił szef MON Antoni Macierewicz, w trakcie obchodów Dnia Podchorążego. Podkreślał, że do utrzymania niepodległości potrzebne jest silne wojsko.
W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku.
Walka powstańców listopadowych pozostaje symbolem niezłomnego ducha narodu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników niedzielnych obchodów 186. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Uroczystości odbyły się w Warszawie przed pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską.
Naprawa polskiej armii jest kontynuowana i zostanie dokończona - powiedział w niedzielę z okazji Dnia Podchorążego prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział podejmowanie działań na rzecz rozbudowy potencjału wojska w zakresie wyszkolenia i wyposażenia.
W pierwszej fazie Powstania Listopadowego część polskich oficerów miała dylemat: uznać powstanie za ogólnonarodowe, czy też za "wybryk zbuntowanych podchorążych" - mówi prof. Jarosław Czubaty z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Otwarciem celi poświęconej bł. Honoratowi Koźmińskiemu w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, koncertem pieśni patriotycznych w Katedrze Polowej WP i mszą św. w intencji poległych w powstaniu listopadowym zostanie w niedzielę uczczona 185. rocznica zrywu.
Dramatyczne wydarzenia nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. rozpoczęły powstanie, które trwało do października 1831 r., przeradzając się w regularną wojnę polsko-rosyjską. Gdyby jednak działań spiskowców nie wsparł warszawski lud, zdobywając przy współudziale 4 pułku piechoty Arsenał i opanowując Plac Saski i Plac Bankowy, powstanie upadłoby zapewne jeszcze tej samej nocy.
Urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie. Ojciec, Franciszek, był zdolnym i cenionym w pewnym okresie rzeźbiarzem, borykał się jednak z ciągłymi kłopotami finansowymi i alkoholizmem. Matka - Maria z Rogowskich - cierpiała na gruźlicę, zmarła gdy syn miał siedem lat. O los chrześniaka zatroszczyła się ciotka - Joanna Stankiewiczowa.